Kočičí poradna - hledejte odpovědi

Kočky a jejich problémy. Na (téměř) každý problém existuje řešení. Podívejte se na nejčastější problémy a jejich řešení. Poporodní problémy a potíže s velmi malými koťátky je vhodné rovnou řešit s veterinářem nebo se s dotazem obrátit na místní depozitum či útulek.



Pořídila jsem si kotě a k tomu mám dospělou kočku. Jaké granule zvolit?

Někteří výrobci nabízejí tzv. all life stages granule - to znamená krmivo, které je vhodné pro všechny věkové kategorie. Zkuste FirstMate, Jaguar nebo např. Taste of the Wild. Tříměsíční koťátko už zvládne pokousat i granulky pro dospělé kočky. Můžete tedy zvolit granule s označením Adult (= pro dospělé kočky).


Máme vykastrovanou kočku. Jaké granule doporučujete?

Ať se jedná o kotě do jednoho roku či o dospělou kočku, tak po kastraci doporučujeme volit kvalitní krmivo pro dospělé kočky (označováno obvykle "Adult") nebo krmivo vhodné pro všechny věkové kategorie. Důležitý je vysoký obsah masa a nízký podíl obilovin. Na krmiva, která doporučujeme, se podívejte tady. Pokud máte pocit, že v důsledku změn v oblasti hormonů vaše kočka začíná nezdravě přibírat, vybírejte granule s vyšším obsahem vlákniny.


Můžu dát kočce tvaroh, sýr, jogurt nebo mléko?

Mléčné výrobky nejsou pro kočky vhodné. Koťátko saje mléko od maminky. Po odstavu už ho nepotřebuje. Mléko obsahuje laktózu, kterou dospělé kočky většinou nedokáží strávit, a tak jim můžete přivodit trávicí obtíže (průjem). Pokud chcete kočičce občas dopřát, tak pořiďte speciální kočičí mléko.


Má moje kočka nadváhu?

Obecně platí, že při pohledu zeshora byste neměli vidět zakulacené bříško. Také byste neměli mít problém nahmatat žebra. Kočičkám se v pubertě zvětšují mléčné žlázy, což vypadá jako povislé bříško. Toho se nemusíte děsit, nejedná se o nadváhu. Pro více informací si přečtěte náš článek o nadváze.


Moje kočka má nadváhu. Jaké krmivo doporučujete?

Často bývají doporučovány granule s nízkým obsahem tuku. Ze zkušenosti víme, že ne vždy je to ten pravý parametr, který nás má zajímat. Kočkám takové krmivo moc nechutná, a tak mohou být zbytečně nešťastné. Pokud nemáte kočku obézní, tak se dívejte hlavně na obsah vlákniny, který by měl být co nejvyšší. Také jsme pro vás připravili několik tipů na granule, které bychom proti nadváze nasadili u našich kočiček.


Co mám dělat, aby můj kocourek netrpěl na záněty močových cest?

Vybírejte pro kocourka granule s co nejvyšším obsahem masa. Vhodnější je maso z volných chovů, které není tak zatížené antibiotiky a růstovými hormony. Výhodou jsou také minerály v chelátové formě. Mám na mysli krmiva typu Firstmate nebo Applaws. Velice důležitá je také psychická pohoda. Pokud bude kocourek jedináček, je potřeba si každý den na něj vyčlenit čas na hraní (cca 10 minut) a mazlení. Vyčleňte kocourkovi klidné místo na odpočinek, kde bude mít soukromí (např. pelíšky se stříškou - tzv. kukaně). Močovým cestám také velice prospívá voda, tj. velice doporučujeme zakoupit fontánku, která kočky výborně motivuje, aby hodně pily. Některé kočičky preferují pití tekoucí vody a některé naopak pijí z hladinky dole, pokud fontánka hladinku má. S tím souvisí také podávání mokrého krmiva, nejlépe denně večer. Doporučujeme také zkusit čerstvé maso na kosti (prevence struvitů) a s kůží, bezvadně poslouží kuřecí křidýlka, špalíčky nebo krky, které zvládne i malé koťátko od 8 týdnů. Další tipy najdete v našem článku o močových kamenech.


Můžu dávat kočce syrové nebo vařené maso?

Pokud chcete kočičce dopřát pěkný přísun vitamínů, dejte jí maso v syrovém stavu. Jestli máte strach z parazitů, kupujte prověřené maso u řezníků a vyhněte se divočákovi či vepřovému masu odjinud než z České republiky. Rozhodně můžete dát i maso na malé kosti, jako např. kuřecí krky, křídla či špalíčky. Kosti určitě nedávejte vařené a nedrťte je. Kočička si se syrovou kostí hravě poradí a kotě se do ní pustí s chutí! Pokud je kočka líná kousat, zkuste kost nechat ještě chvíli po krmení v misce. Po několika dnech takového zkoušení jistě zaznamenáte úspěch. Střídejte maso na kosti s kůží a vnitřnosti (hlavně játra a srdíčka). U nás ve Světě kočiček se osvědčilo dát dva dny po sobě syrové maso a pak zase dvakrát kapsičku nebo konzervu.


Kočička má nemocné ledviny. Můžete mi doporučit nějaké kvalitní krmivo? Nechci dávat veterinární dietu.

Při onemocnění ledvin se doporučuje omezit sůl, červené maso, obiloviny. Doporučujeme vyfiltrovat v granulích krmivo bez obilovin, s obsahem rybího masa (raději z lovu než z chovu), které je dobře stravitelné. Hovězí maso podávejte jen výjimečně. Uvádí se, že obsahuje hodně kyseliny močové. Aktivní probiotika jsou velkou výhodou, pomáhají s trávením a tím ulevují orgánům. Prohlédněte si vyfiltrovaný seznam granulí.


Kočka čůrá mimo záchod. Proč?

Takové čůrání může mít několik příčin:

  1. Nevyčištěné WC (zejména kocourci mohou vyžadovat absolutně čistou bedýnku).
  2. Stelivo ve stavu vhodném na výměnu. Zejména v létě se může stát, že značka, kterou používáme přes rok, nevydrží zatěžkávací zkoušku, jakou je zvýšená teplota a vlhkost. Přečtěte si náš článek, který jsme věnovali problematice steliv.
  3. Nový člen domácnosti - typicky dítě. Žárlivost či potřeba klidu, to jsou hlavní důvody, proč kočička dává najevo nevoli. Zkuste Feliway do zásuvky nebo feromonový obojek. Variantou jsou také Bachovy kapky namíchané pro tento účel. Dejte kočičce více pozornosti, ať se necítí odstrčená. Vhodné je také nějaké útočiště typu kukaň na klidnějším místě v bytě.
  4. Snaha něco sdělit majiteli (např. že se kočce nedostatečně věnuje). Zjištění obsahu sdělení vyžaduje trpělivost. Přemýšlejte, kdy kočka začala močit mimo toaletu a co se v té době změnilo.
  5. Onemocnění. Pokud vyloučíte první čtyři uvedené možnosti, navštivte veterináře a vezměte s sebou čerstvý vzorek moči.

Jak odebrat vzorek moči?

Nejvíce se používají tyto dvě možnosti:

  1. Zakoupí se sada k odběru moči. Běžné stelivo se vymění za speciální, které je v této sadě. Pomocí přiložených nástrojů se odebere moč.
  2. Jakmile se kočka půjde vyčůrat, podržíme pod ní mělkou nádobu, do které moč zachytíme.

Jak dát kočce prášek/jak dát kočku do přepravky?

Pokud se kočička vzpírá, můžeme ji na chvíli "paralyzovat". Chytněte kočku za krkem a dejte si záležet, abyste do dlaně pořádně nabrali kůži (samozřejmě kočku neškrťte). Nadzvedněte ji nad zem a proveďte úkon, který potřebujete. Pokud jde o cestování, přepravku si nachystejte tak, aby otvor byl směrem vzhůru, a kočku do ní opatrně spusťte.


Mám kočičku a pejska. Navzájem si ujídají. Jaké granule zvolit?

Granule pro kočky můžou ujídat i pejsci. Když pejska občas přikrmíte zeleninou, budou obě zvířátka spokojená.


Mám dvě kočky. Zdá se, že jedna z nich nemá tu druhou ráda a terorizuje ji. Co mám dělat, aby měly pěkný vztah?

Jako prevenci těchto komplikovaných situací doporučujeme při seznamování použít Feliway do zásuvky. Ten zajistí, že se budou obě kočičky cítit v bezpečí. Při seznamování vyčleňte nové kočičce místnost, kde nebudou další kočky. Několik dní k sobě kočičky pouštějte jen na chvíli a hlídejte je u toho. Postupně prodlužujte dobu seznamování a nezapomínejte starousedlíkům dávat najevo lásku víc než obvykle.

Jestliže se seznamování nezdařilo, v první řadě vyzkoušejte, zda se nejedná o žárlivost. Nové kočičce (často koťátku) věnujeme více pozornosti a "starousedlíkovi" z toho může být smutno, zvlášť v případě, kdy byl do té doby jedináčkem. Věnujte se žárlivci více než doteď. Vyzkoušejte také pomocníka stvořeného právě pro tyto situace - difuzér Feliway Friends, který je určen do "rozhádaných" kolektivů. Pokud to nepomůže, obraťte se na odborníka (kočičího psychologa), který zjistí, kde je problém, případně zopakuje seznámení tak, aby proběhlo v pořádku.

Některé kočičky mají povahu, která se nehodí do každého kolektivu - jsou neprůbojné nebo naopak hodně dominantní. Poznáte to často až u dospělé kočky. Počítejte s tím a dbejte na to, aby v předávací smlouvě byla možnost vrácení kočičky, pokud se s ní starousedlíci neskamarádí.


Moje kočka/kocour obtěžuje sousedy. Co s tím?
Pokud je vaše zahrada oddělena plotem, existuje jednoduché řešení. Na plot se instaluje zábrana, která vypadá podobně jako nástavba plotu zahnutá do úhlu 45° směrem dovnitř. Tuto zábranu kočka nepřekoná. Zvažte také kastraci - kastrovaná zvířátka nemají takovou potřebu vzdalovat se od domu.

Moje kočka loudí kapsičku/konzervu, přestože má k dispozici granule a denně pravidelně dostává mokré krmivo.
Doporučila bych změnu kapsiček za nějaké, které kočičce tolik nechutnají. Pokud např. dáváte kapsičky s kousky v omáčce, zkuste změnu na paštikové kapsičky bez dochucovadel. Kočička by se také, ve chvíli, kdy má chutě, mohla zabavit činností, při které získá pamlsky - zkuste některou ze složitějších her na pamlsky a naučte ji tak, že bez vynaložení úsilí dobrotu nedostane. Myslím, že se kočička tak trochu nudí, zkuste jí umožnit, aby běhala po stěnách - např. pomocí různých poliček či schovávaček (jako je např. tato). Ve chvíli, kdy se začne vyžadovat kapsičky, bych jí také zkusila nabídnout škrábací karton, který kočky milují a který je bezvadně zabaví. Poté bych ho opět schovala a nechala jen pro chvíle, kdy se dožaduje jídla/pozornosti. Mou radou tedy je: Nabídněte kočičce jinou atraktivní alternativu v okamžiku, kdy se dožaduje jídla.

Přátelstvíobrázek: freeimages.com


Pokud jste nenašli, co jste hledali, napište nám.

Na dotazy odpovídá: Bc. Ellen Černochová

Kopírování bez uvedení zdroje není dovoleno. Sdílení vítáme.