Jak vybrat stelivo a WC pro kočky + srovnání

Nabídka steliv je široká, a proto jsme pro vás připravili článek, ve kterém shrnujeme výhody a nevýhody různých druhů podestýlek a který jsme doplnili také o kočičí toalety.

U steliva není rozhodující pořizovací cena, protože dražší steliva často déle vydrží. Některé podestýlky např. hůře hrudkují. Tím se zbytečně špiní nepoužité stelivo a zkracuje výdrž náplně.

Některé dražší podestýlky mají úžasnou "nabobtnávací" schopnost, proto vystačí na dlouho a překvapivě tak jejich používáním ještě ušetříme.

Pojďte s námi vybrat to nejlepší stelivo pro kočky dle vašich preferencí.

Nehrudkující stelivo

Tato steliva se vyrábí z různých materiálů. Výhodou OPROTI PÍSKU může být lepší pohlcování pachu, ale jinak zde moc dalších výhod nenajdeme. Tato podestýlka je vhodná např. do garáží. Není potřeba každodenní údržba, ale je nutností častá kompletní výměna steliva. Nehrudkující stelivo se pro kočičky žijící v bytě téměř nepoužívá.

Hrudkující bentonit

Nejdostupnější ze všech steliv je podestýlka bentonitová. Vzhledem připomíná kamínky. Výhodou je, že ji koupíte v každém obchodě s chovatelskými potřebami, kočky se na ni snadno naučí a kromě nejlevnějších modelů dobře hrudkuje. Údržba tedy probíhá pomocí lopatky s otvory, jimiž propadne nepoužité stelivo zpět do toalety. Bobky a hrudky vytvořené z moči pak vyhodíte do popelnice nebo občas i na kompost.

Bentonit můžete koupit v různých stupních hrubosti podle citlivosti tlapek. Dá se také pořídit ovoněný, ale ne vždy je to vůně příjemná, resp. může být velice výrazná. To některým kočičkám a nebo jejich majitelům vadí. Zvlášť pokud jim záleží na tom, aby návštěvy necítily stelivo z kočičího WC. Ovoněný bentonit je nutností, pokud máte krytý záchůdek. Nevoňavý dobře poslouží v nekryté toaletě.

Silnou nevýhodou bentonitu je jeho hmotnost - nošení pytlů steliva a jeho opětovné vynášení do popelnice je poněkud nepříjemné, zejména při počtu kočiček vyšším než dvě.

Dřevité/kukuřičné/TOFU hrudkující stelivo

Výborná volba, pokud chcete nízkou spotřebu. Tato steliva se mohou bez obav splachovat. Po zkušenosti s bentonitovými stelivy to velice oceníte.

Dřevité, kukuřičné a tofu podestýlky jsou lehké, proto už k jejich nošení nemusíme nutit mužské pohlaví. Jsou to steliva ekologická, náramně se hodí pro kompostování. Udržují se pomocí lopatky, s níž odstraňujeme hrudky. V případě pořízení steliva ve tvaru válečků je vhodnější použití lopatky s většími otvory.

Dřevité podestýlky jsou vhodné pro měření pH moči, jelikož hrudka ihned netvrdne a je možné do ní vložit pH papírek. Nevýhodou dřevitých steliv Cat's Best je roznášení po bytě, což platí zejména pro malé kousky Cat's Best Original (dříve Öko Plus) v kombinaci s dlouhosrstými kočkami.

Cats best original2

obrázek: dřevité stelivo Cat's Best Original

Podestýlky vyrobené z TOFU na začátku skvěle a okamžitě hrudkují, postupem času se schopnost hrudkovat zhoršuje. Nevynášejí se. Tofu válečky se rozpadají méně než Cat's Best Nature Gold, takže vynášení se bát nemusíme. Pachy ze začátku pohlcují výborně, ale po nějaké době (cca 1-2 týdny) je nutné celou náplň vyměnit, tím pádem je provoz poněkud dražší. Pokud tedy nevadí dražší provoz, tofu stelivo rozhodně díky svým výborným vlastnostem stojí za vyzkoušení.

Podestýlky vyrobené z kukuřice jsou silným konkurentem všem hrudkujícím stelivům, která lze splachovat a od kterých máme požadavek na dlouhou výdrž. Je však potřeba být opatrnější při výběru značky. Některé značky špatně pohlcují pachy. My ve Světě kočiček máme osvědčenou značku Rebel Cat. K dispozici je čistě kukuřičná varianta  Corn Ultra (drobné kousky) či směs kukuřice a konopí zvaná Corn Hemp (drobné válečky). Stelivo Rebel Cat je náš favorit!

Pokud máte kočičku, která není zvyklá na stelivo v podobě válečků, tak pro jejich zkoušení raději využijte záložní WC (stačí nekrytá toaleta pro koťátka). Není to podmínka, je to však pohodlnější pro obě strany.

Silikagel obecně zvaný silikonové stelivo

V drtivé většině se jedná o stelivo nehrudkující. Funguje na principu pohlcování až vysávání vlhkosti. Jednotlivé kousky do sebe navážou tekutinu. Každý den stelivo "prohrábnete" lopatkou, aby se tekutina, která zůstala naspodu WC, vsákla a nerozežírala povrch toalety. Jedna náplň vydrží jedné kočce zhruba na 3 týdny.

Sáčky Trixie WC1

obrázek: trixie.de

Silikagelové stelivo není ekonomické, ale výborně pohlcuje pachy a denně vyhazujete pouze bobečky. Nevýhodou může být probarvování steliva do žluta, což způsobuje moč. Jakmile se stelivo hodně probarví a již začne být cítit, je čas na kompletní výměnu.

Silikonové stelivo se nesmí splachovat do WC, ale zato potěší majitele nekastrovaných kocourků díky pohlcení pachů.

Výroba tohoto steliva není ekologická. Pokud doma chodíte bez přezůvek, můžete zažít nepříjemné šlápnutí na kousek steliva. Při čištění toalety může někoho potrápit prach, který se postará o nedýchatelné prostředí kolem bedýnky. Někomu prach vadí, jiný ho u totožného steliva nezaznamená. I přes zmíněnou prašnost je silikagelové stelivo doporučované pro kočky s dýchacími obtížemi. 

Stelivo na léto

V létě se situace v bytě mění a i steliva, se kterými jsme jinak spokojeni, začnou být cítit (stelivo jednoduše smrdí).

V takovém případě doporučujeme silikagelové podestýlky či bentonitové s jemnou vůní jako je Biokat's Bianco Fresh. Ze splachovacích steliv tuto zatěžkávací zkoušku zvládne Rebel Cat Corn Hemp.

Léto

obrázek: canva.com

Můžete také vyzkoušet různé deodoranty do WC, ale podle zkušeností fungují dobře spíš přes rok. Na léto doporučujeme zvolit některé z výše uvedených steliv.

Shrnutí:

Stelivo Výhody↓ Nevýhody↓
     
Nehrudkující Narozdíl od obyčejného písku pohlcuje pachy Vysoká spotřeba
Nutná častá kompletní výměna
     
Hrudkující bentonit Déle vydrží oproti nehrudkujícímu Stelivo bez vůně v krytém WC zapáchá
Pohlcuje dobře pachy v nekrytém WC Vysoká spotřeba
Voňavý se hodí do krytého WC Denní vynášení do popelnice
Hrubý bentonit se nevynáší Některé značky špatně hrudkují
     
Silikagel Výborně pohlcuje pachy i v krytém WC Nutná častá výměna - drahý provoz
Snadná údržba Nedýchatelná prašnost (nevadí všem)
Nevynáší se Některým kočkám nevyhovuje
  Bolestivé šlápnutí na kousek steliva
     
Hrudkující dřevité Cat's Best Original Pohlcuje pachy i v krytém WC Ulpívá na dlouhé srsti
Velmi dlouho vydrží - úspora peněz Hodně se vynáší
Lze splachovat  
     
Hrudkující dřevité Cat's Best Smart Pellets
Pohlcuje pachy i v krytém WC Hrudky se občas rozpadají
Dlouho vydrží - úspora peněz Po nějaké době se začne roznášet (vhodné přesívat)
Lze splachovat Válečky některým kočkám nevyhovují
     
Hrudkující tofu stelivo    Nevynáší se a nepráší
Válečky některým kočkám nevyhovují
Výborně pohlcuje pachy Nutná kompletní výměna - dražší provoz
Lze splachovat  
Hrudkující kukuřičné Rebel Cat Corn Hemp Výborně pohlcuje pachy Válečky jsou drobné, přesto nemusejí některým kočičkám vyhovovat
Skvěle hrudkuje
Nevynáší se a nepráší
Lze splachovat
Vydrží velmi dlouho - úspora peněz

 

Jak vybrat kočičí WC

Nekryté WC

Základním modelem je nekrytá toaleta. Většinou je menších rozměrů, a tak se vejde i do malých bytů. Úklid takového záchůdku je velice rychlý a jeho důkladné vymytí, které provádíme jednou za čas, také.

WC bez okraje tm šedé

obrázek: trixie.de

Tato nezbytná část kočičí výbavy nás může uvést do trapné situace, pokud není možné umístění mimo zraky návštěv, která se obvykle nerada dívá na výtvory v toaletě. I při sebelepším stelivu se stává, že na chvíli unikne zápach z trusu, na což bychom také měli pamatovat. Doporučujeme umístění nekrytého WC do komory či do jiné místnosti, kam běžně nechodí návštěvy.

Některé modely mají odnímatelný okraj, který zabraňuje vyhazování steliva při zahrabávání výtvorů. Zejména kocourci mívají potřebu čůrat na stěnu, a tak rozhodně využijete WC se zvýšeným okrajem.

Velkou výhodou nekryté bedýnky je výběr steliva. Můžete bez obav použít bentonitová steliva bez vůně nebo např. kukuřičnou podestýlku.

Kryté WC

Toalety s krytem jsou vhodné do místností, kam se běžně dostanou návštěvy nebo kde nechceme vídat kočičí výtvory. Tyto záchůdky také lépe zabraňují úniku zápachu, a to zejména modely s filtrem. Filtry se vyměňují cca jedenkrát za měsíc (někdy stačí až za tři měsíce).

Do krytého záchůdku je vhodné vybírat lepší steliva, která zvládají nepříliš často vyměňovaný vzduch uvnitř toalety. Tipy najdete v první části článku.

WC Vico s lopatkou1

obrázek: trixie.de

V dnešní době se již nabízejí kryté bedýnky s odklápěcí přední částí. Ta zajišťuje pohodlné čištění bez nutnosti sundávání celého vrchního krytu.

Pokud má vaše kočička do 6 kg (nebo je předpoklad, že z ní nevyroste obr), můžete bez obav vybrat kteroukoli toaletu (kromě těch určených výhradně pro koťata).

Kočičku, která dosud nebyla zvyklá na kryté wc, učte postupně. Začněte používat jen spodní vaničku a za nějaký čas přidejte kryt bez dvířek. Dvířka jsou třešničkou na dortu, jež vyžaduje čas.

Pokud máte dotaz, napište nám, rádi vám ho zodpovíme.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Sdílení nás těší a děkujeme za něj.