2+1 tip jak se zbavit kočičí nadváhy/podvýživy

S rostoucí hmotností kočky ztrácejí energii, jsou méně ochotné si hrát, obecně se z nich stávají poněkud línější chlupáči. V tomto článku si povíme, jak poznat nadváhu a jak s ní bojovat.

Koťátka do jednoho roku většinou není potřeba sledovat. Postava se v této době mění, zvláště v odbobí puberty. Cca od půl roku do jednoho roku věku můžete pozorovat velké změny. Kocourci jsou hubení, mají dlouhé končetiny. U kočiček se naopak zdá, že "tloustnou". Ve skutečnosti se jim zvětšují mléčné žlázy, což se projeví povislou kůží na bříšku.

Po kastraci se může hmotnost kočky zvýšit, což souvisí s hormony. Doporučujeme postavu pravidelně sledovat a prohlížet kočku podle níže přiloženého návodu.

 

NADVÁHA A PODVÝŽIVA - JAK TO POZNÁME

Obrázek ukazuje, kdy je kočka hubená a kdy je naopak vhodné zasáhnout proti narůstající hmotnosti.

obrázek: zdroj www.royalcanin.cz

Je však nutné přihlédnout také k tělesné konstituci kočky. Kočka, která měla hubenou postavu už jako kotě (např. siamská kočka), může i jako dospělá spadat do hubených koček, a přesto si s tím nemusíme lámat hlavu. Naproti tomu britská kočka má statnou postavu, proto se na pohled může někomu zdát "tlustá". V těchto případech přihlédneme k tomu, jaká je normální hmotnost u daného plemene a pokud možno srovnáme foto naší kočičky s jinými kočkami tohoto plemene, které mají výstavní úspěchy (doporučujeme prohlédnout knihy o kočkách, zajít na výstavu koček nebo se poohlédnout po stránkách chovatelských stanic).

 

PŘÍČINY NADVÁHY

Pokud nadváha kočky nesouvisí s nemocí (zjistí veterinář), pak je zde ještě několik dalších příčin:

  1. přejídání granulkami nebo "mokrým" krmivem - konzervy, kapsičky
  2. nedostatek pohybu

 

Jak na přejídání

Příčiny jsou jasné. V kolektivu koček se snadno pozná, která se čeho přejídá. U mokrého krmiva zmenšíme porce a u granulek naopak nesmíme omezovat přísun krmiva, protože granulky by měly být v misce po celý den, jinak kočka svoji denní porci brzy sežere a pak bude mňoukat, aby dostala další. To vede ke střídání hladu a přejezení (tyto stavy mají vliv na nadváhu). Proto doporučujeme změnu krmiva na méně chutné.

Doporučené dávkování krmiva je přibližně takové: 2 - 3 kapsičky denně NEBO cca 70 g granulek (dle velikosti kočky - dočtete se na obale krmiva). 2 - 3 kapsičky denně prakticky nahrazují granule. Pokud kombinujete granulky a mokré krmivo, je vhodné dávku přizpůsobit dle doporučeného dávkování granulí.

Vzoreček přepočtu hmotnosti morkého krmiva na granule

1 kvalitní kapsička či konzerva = 1/3 hmotnosti granulí

Vzoreček na příkladech Příklady denního dávkování
1x kapsička 70 g = 23 g granulí 70 g kapsičky + 46 g granulí
3x kapsička 70 g = 70 g granulí 1/2 kapsičky (35 g) + 58 g granulí
1x konzerva 200 g = 67 g granulí 1/3 kapsičky (23 g) + 62 g granulí

 

Je vhodné vypozorovat, kolik granulek kočka denně spotřebuje, podívat se na doporučené dávkování na obale a podle toho upravovat množství kapsičky nebo případně změnit granule na méně chutné.

Za vyzkoušení stojí také hračky, které zpomalují příjem granulek.

Animonda kočka obrázek

obrázek: animonda.de

 

Jaké granule zvolit

Pro kočky s nadváhou se většinou doporučuje omezit dávkování (proč to nedělat jste se dočetli výše) nebo zvolit granule pro kočky s nadváhou: tzv. Light nebo Sterilised. Granulky s tímto označením obecně nedoporučujeme, protože i v těchto případech je doporučováno omezení přísunu krmiva. Tyto granule mají výhodu v tom, že kočkám méně chutnají, a to kvůli vyššímu obsahu obilovin, což je ale nežádoucí zejména pro kontrolu nadváhy a pro prevenci onemocnění. Doporučujeme sledovat složení a analýzu. Více se o výběru granulí dočtete v článku Jak vybrat krmivo.

Ideální granule by neměly obsahovat přílohu s vyšším glykemickým indexem (pšenice, některé druhy rýže).

Výborné zkušenosti co se týče snižování nadváhy máme s krmivem FirstMate díky vyššímu podílu vlákniny. Při významnější nadváze je zde další vhodné krmivo bez obilovin: Arden Grange Light (jako jedny z mála bez obilovin). Starší kočičky, kočičky po úraze apod. mohou mít problém s pohyblivostí. V důsledku toho nefunguje správně peristaltika střev a trávení už není bezproblémové, což způsobuje nadváhu. V tomto případě doporučujeme krmivo Leonardo Light a rybí Applaws, jež mají výrazně zvýšený podíl vlákniny, která střeva povzbuzuje k pohybu.

 

Jak na nedostatek pohybu

Příčiny nedostatku pohybu a návrhy na řešení

  1. kočka je jedináček, nemá si s kým pohrát, s kým se honit - zkuste jedináčkovi zpestřit život koťátkem (jsou známy i případy starších koček, které s koťátky "oživly")
  2. čistě bytová kočka - pořiďte vysoké škrabadlo, umožněte kočce běhat ve výškách (po skříních), motivujte kočku vábničkou nebo zkuste jiné zajímavé hračky

Nadváha sama o sobě snižuje aktivitu kočky. V první řadě se zamysleme, zda není problém v krmení (problém je popsaný výše).

 

JAK BOJOVAT S PODVÝŽIVOU KOČKY

Podvýživa je problémem hlavně šlechtěných nekastrovaných koček. V případě omezení hormonů se problém vytrácí. Pokud máte možnost kočku vykastrovat, tento krok můžeme doporučit. Také se může jednat o zdravotní problém (např. parazit nebo stres). Zkuste kočičku nechat zkontrolovat veterinářem.

Ne vždy se podaří majiteli kočky vybrat kvalitní a zároveň chutné krmivo. Kočka pak může krmivo odmítat a podvýživa je na světě. Přečtěte si tedy doporučené dávkování krmiva (granulek) na obale a také odstavec výše o přejídání, abyste si dokázali přepočítat denní dávku mokrého krmiva a granulí.

Leonardo adult maxi gf granule2

obrázek: granule Leonardo Adult Maxi GF

Pokud kočka křoupe málo granulek, snažte se jí vybrat krmivo s co nejvyšším obsahem kvalitního masa, aby jí vonělo (granule vonící obilím kočky nelákají). Doporučujeme tyto kvalitní značky: Arden Grange, Leonardo, Taste of the Wild, N&D, z levnějších značek Bewi Cat.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.