6 důvodů, proč kočka zvrací

Kočičky občas postihnou trávicí problémy. Pojďme si rozebrat nejčastější důvody, než se rozhodneme zavítat k veterináři.

 

1) Otrava - často po pozření jedovaté rostliny nebo jedu z nástrahy

Příznaky: zvracení, pěna u tlamičky, průjem (také neobvyklé chování). Pokud máte podezření na otravu, ihned navštivte veterináře.

Vánoční hvězda

 Jedovatá vánoční hvězda - zdroj freeimages.com

2) Nevhodné krmivo

Zvířátka mohou mít trávicí obtíže (zvracení či průjem) z důvodu nekvalitního krmiva. To je nejčastější důvod, s jakým se u našich zákazníků setkáváme. Řešením je volba krmiva, které je vyrobeno z kvalitních surovin. S výběrem vám rádi pomůžeme nebo si přečtěte náš článek o výběru krmiva ZDE.

3) Neobvyklé krmivo

Kočičky mohou zvracet nebo mít průjem i v případě, že se jedná o kvalitní krmivo. Stává se to obvykle během přechodu na nové krmivo. Při střídání krmiv na podobné kvalitativní úrovni problém nebývá. Pokud přecházíte na výrazně kvalitnější krmivo, je vhodnější přechod rozmělnit do několika dní.

4) Příliš chutné krmivo

Kočička se může toho, co jí moc chutná, přejíst. Poté následuje zvracení. Často si můžete všimnout, že nedošlo k pokousání potravy (celé kusy masa, celé granule). Řešením je pokrájení na menší kousky. Pokud se jedná o granulky a problém přetrvává několik dní, doporučujeme změnu na méně chutné krmivo nebo volbu větších granulí, které kočička musí pokousat.

5) Trichobezoáry

Běžně se užívá zkrácený název "bezoár", což je smotek chlupů, který se vytváří v trávicím traktu osrstěných koček. Více se s nimi setkáváme u dlouhosrstých kočiček. Při čištění kožíšku kočička pozře i uvolněné chlupy, které nedokáže strávit, a tak se po nějaké době trichobezoár, který vypadá jako váleček tvořený pouze chlupy, dostane horním koncem opět z těla ven. Může se stát, že se kočičce nepodaří smotek chlupů vyzvrátit. Abychom kočičce pomohli s touto záležitostí, je vhodné občas podat kočičí trávu, která vyvolá zvracení, nebo můžeme pravidelně podávat pastu s maltózou, která pomáhá, aby chlupy prošly trávicím traktem a dostaly se z těla "druhým koncem".

Tráva v misce

Tráva pro kočky od značky Trixie

6) Onemocnění

Pokud se nejedná o otravu a už jste vyzkoušeli vše od změny krmiva k tomu nejlepšímu přes odstranění bezoárů, tak doporučujeme návštěvu u veterináře, který provede vhodné testy a zjistí, zda se nemůže jednat o zdravotní problém.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.