Detoxikace koček a pejsků + smotky chlupů

 

Smotky chlupů u kočiček

U kočiček dominuje potřeba čištění kožíšku. Důvodem je strach z větších predátorů, kteří by mohli tato malá zvířátka snadněji vyčmuchat. Proto kočky provádějí hygienu několikrát denně, a to dokonce i po každém jídle. Při této činnosti však dochází k usazování smotků chlupů (tzv. trichobezoáry či zkráceně bezoáry) v trávicím traktu.

Jednou za čas kočička smotek vyzvrací. V přírodě si k tomu pomáhá pojídáním ostré trávy. Ta ji pak nadavuje a smotek se rychleji dostane ven.

Tráva v misce

obrázek: tráva pro kočky od Trixie

Pokud k vydávení z nějakého důvodu nedojde, může smotek chlupů ucpat střevo. Poznáte to tak, že kočička přestane přijímat potravu či ji hned vyzvrací, případně dostane i průjem.

Abychom problémům předešli, je vhodné kočičkám žijícím v bytě dlouhodobě podávat pastu proti bezoárům. Ta pomáhá k tomu, aby prošly chlupy trávicím traktem bez jeho zanášení. Druhou možností je jednou za čas nechat vyrůst trávu pro kočky.

 

Detoxikace koček a psů

Do tělíčka se mohou dostat různé nečistoty z prostředí nebo se stane, že uděláme "dietní chybu" a zvířátko dostane průjem. Pro tyto případy je dobré mít doma detoxikační gel, který okamžitě zabírá (stačí už jedna dávka). Nemá žádnou chuť a dokonce i vybíravé kočičky ho přijímají naprosto bez problémů např. v konzervě (ověřeno ve Světě kočiček).

Častější detoxikaci doporučujeme u kočiček či pejsků ošetřovaných proti klíšťatům a blechám a/nebo odčervovaných chemickými prášky (můžete zkusit i přírodní odčervení, existuje i pro pejsky). Pro prevenci je ideální doba jara, v případě potřeby kdykoli během roku.

Na očistu jater je výborný ostropestřecový olej, ale ten má hořkou chuť, a proto ho doporučujeme jen u pejsků, kteří navíc nejsou vybíraví.

Ostropestřec

obrázek: Ostropestřec mariánský, zdroj canva.com

Pokud máte pocit, že větší detoxikace je ve vašem případě zbytečná, můžete zkusit mírnější formu, tou je prášek Canvit Immuno. Zabírá v různých situacích, a to zřejmě díky beta glukanům, které umějí skvěle posilovat imunitu. Je určený pro pejsky, ale dle vyjádření výrobce je vhodný i pro kočičky (+ je léty prověřený ve Světě kočiček).

Pokud se vám zalíbil ostropestřecový olej, můžete svoje játra detoxikovat spolu s pejskem, protože je vhodný i pro člověka :)


Kopírování článků nebo jejich částí není dovoleno.

Sdílet můžete, za to jsme rádi :)

Autorka článku: Bc. Ellen Černochová