3 varianty preventivní strategie + 4 druhy přípravků proti klíšťatům a blechám (kočka, pes)

U koček a pejsků je potřeba myslet na preventivní ochranu proti klíšťatům a blechám. Přečtěte si, jaké jsou možnosti, jejich výhody a nevýhody.

Na výběr máme tato antiparazitika:

  1. obojky - pro kočky a nebo pro psy
  2. kapky za krk zvané "spot on" - pro kočky nebo pro pejsky
  3. šampony - pro kočičky nebo pejsky
  4. spreje - pro kočky nebo psy
  5. pomůcky pro odstranění klíšťat nebo blech
  6. přírodní olejíčky a směsi

 

Nabízí se různá řešení problému. Nejdříve se rozhodneme, zda chceme použít metodu přírodní nebo chemickou. Přírodní metody spíše parazity odpuzují a chemické je zabíjejí. Jestliže chcete jít mírnější cestou, vyzkoušejte nejdříve přírodní přípravky, které najdete napříč naší nabídkou antiparazitik. V tomto článku se zaměříme na chemická antiparazitika, která patří mezi ty účinnější.

Kočka venku

obrázek: freeimages.com

ANTIPARAZITNÍ PŘÍPRAVKY CHEMICKÉ

U chemických přípravků zajistíme, aby si s nimi nehrály děti (zejména ty mladší 2 let) a hlavně aby je nevkládaly do úst. Vždy čteme příbalové informace. Hlavně u zvířátek s chemickým obojkem často není doporučen dlouhodobý kontakt s dětmi, jako je např. společné spaní. Chemická látka může být pro pejska účinná a bezpečná, ale u člověka už může vyvolávat alergickou reakci. Tento princip funguje samozřejmě i naopak. Proto u zvířátek nikdy nepoužíváme léky určené pro lidi, mohou totiž vyvolat závažné zdravotní komplikace. Pokud si nejsme jistí, zda je látka pro zvířátko toxická či není, navštívíme stránku www.vettox.cz.

Parazité si na chemické přípravky vytvářejí imunitu. Proto se vám nebo vašim známým už možná stalo, že jste např. po několika letech úspěšného používání obojku stejné značky zaznamenali najednou rapidní snížení jeho účinnosti. Aby se této situaci předešlo, doporučuje se každý rok měnit značku, resp. účinnou látku přípravku.

Ať už jste typ komunikativní nebo setkávání s lidmi nevyhledáváte, je v tomto případě vhodné odhodit stud a zeptat se lidí, kteří venčí své pejsky na stejných místech jako vy, jaké používají přípravky a jak jsou účinné. Jak jsme si již řekli, parazité se látkám přizpůsobují v té oblasti, ve které se s nimi setkávají. Proto je často zbytečné ptát se na účinnost známých, kteří bydlí daleko od vás. Ani recenze výrobků nám spolehlivě neprozradí, jak budou účinné za naším domem.

Máme na výběr různé varianty strategie:

  1. Zvolit přípravek, se kterým jsou ostatní v oblasti nejvíce spokojení.
  2. Rozhodnout se pro úplně odlišný přípravek - zejména pokud zjistíte, že ostatní již léta používají stejný výrobek a/nebo si jejich zvířátka nosí zvenku nezvané hosty.
  3. Skvělým řešením může být (zejména v prvních letech) volba přípravku, který je nově na trhu, resp. který obsahuje zcela novou účinnou látku. Tyto přípravky díky své vysoké účinnosti bývají i dražší, jako např. Foresto.

 

Klíště

obrázek: freeimages.com

Obojky

Oblíbené řešení u pejsků, ale ani u kočiček se nemusíme obávat. Vybrané kočičí obojky mají pojistku, díky které se kočka neuškrtí.

Obojek má výhodu v délce účinnosti, která může dosahovat několika měsíců, v některých případech pokryje celou sezónu. Je nutné ho vybírat podle zvířátka, se kterým přijde do styku. To znamená, že pokud máte doma např. pejska a kočičku, vybíráte pro pejska obojek, který není škodlivý pro kočku. Kočky jsou co se týče léčivých látek mnohem citlivější než psi.

Další výhodou obojku je postupné uvolňování účinné látky, která znamená menší zátěž pro zvířátko. U některých obojků (např. Foresto) dokonce výrobce udává, že se léčivá látka nevstřebává do krve, takže nemá vliv na vnitřní orgány (játra, ledviny).

Dalším parametrem při výběru je délka obojku.

Kocka pes v trave

Jak vybrat velikost obojku

Změřte obvod krku, při měření vsuňte pod metr dva prsty. Obojek totiž nesmí být nasazen natěsno, jinak by mohl způsobit alergickou reakci. Vůle obojku by neměla být příliš velká, aby zvířátku nesklouznul přes hlavu. K takto naměřenému obvodu připočítejte ještě několik centimetrů, které zůstanou za přezkou. Všechny obojky se dají jednoduše zkrátit odstřihnutím. Pokud zbylý kousek (chemického obojku) nepoužijete, vyhoďte ho do nebezpečného odpadu, tak aby nedošlo ke kontaminaci vodních toků.

Jak vybrat velikost antiparazitního obojku: obvod krku měřený se dvěma prsty na krku + cca 7 cm

Všechny přípravky, na jejichž obalu je uvedeno "Vyhrazený veterinární léčivý přípravek", nesmíme vyhazovat do běžného odpadu, ať už se jedná o přípravky nepoužité či použité, prošlé nebo jejich prázdné obaly, které přišly přímo do styku s přípravkem (manipulujeme s nimi obdobně jako s léky). Třídíme je jako nebezpečný odpad, jelikož mohou být škodlivé pro ryby a vodní organismy. Proto pokud to obojek dovoluje, před koupáním ho sejmeme. V některých případech sejmutí není nutné - viz příbalová informace.

spot-on kočka pes

Kapky na krk (spot on)

Spot on je označení pro tzv. kapky za krk. To znamená, že se aplikují jednou za měsíc po rozhrnutí srsti mezi lopatkami do místa, které se nachází právě za krkem. Je to proto, že si do těchto míst zvířátko nedosáhne a léčivou látku si tedy neolíže. Jedná se o nejbezpečnější místo pro aplikaci. Přesto ale musíme zvířátko hlídat, než kapka zaschne. Olízání přípravku by nemělo mít fatální následky, ale i tak může dojít k příznakům otravy, jako je např. pěna u tlamy.

Pokud se zvířátkem spíte nebo přijde do kontaktu s dětmi, je oproti obojku bezpečnější kapička za krk, jejíž účinná látka se vstřebá do kožíšku a nepůsobí tedy na okolí.

Účinná látka se u spot on přípravků příliš neliší. Hlavní složkou bývá často Fipronil. Rozdíl je mezi kapkami, které zajišťují prevenci a které se postarají o všechna vývojová stadia (důležité u blech) - takové mívají označení "combo". Mezi oblíbené patří značka Fypryst.

 

Antiparazitní šampony

Šampony jsou pohodlné pro pejsky. Můžeme zde spojit potřebné s užitečným. Jejich výhodou je menší množství alergických reakcí. Nejsou ale příliš vhodné pro kočky - nerady se koupou.

Pes v trave

Spreje

Přípravky ve formě spreje mají tu výhodu, že je v případě potřeby můžeme použít také na pelíšky nebo jiné, zejména látkové, povrchy. Oblíbený sprej Bolfo lze použít také na malá koťátka a štěňátka. Nevýhodou sprejů je zvuk, který odrazuje kočky. Alternativou aplikace přímo na srst je nastříkání na ručník a s jeho pomocí pak vytřeme srst.

 

Mějte na paměti, že nástup účinku pro kompletní ochranu trvá obvykle dva týdny. Antiparazitní ochranu je vhodné odstartovat časně zjara.

Může se hodit: Všechny přípravky v akci najdete v této kategorii.


Sdílení vítáme, kopírování (i částečné) bez uvedení zdroje není dovoleno.

Autorka článku: Bc. Ellen Černochová