Jak vybrat krmivo pro kočku (granule)

V tomto článku se dozvíte, jak postupovat při výběru krmiva pro kočku. Nejlepší krmivo pro koťata, dospělé kočky a starší kočky sice není nejlevnější, ale ani nemusí být nejdražší. Pokud chcete vědět, jak vybrat kvalitní krmivo bez ohledu na reklamu nebo hezký obal, přečtěte si tento článek.

JAK VYBRAT KRMIVO

Granule pro dospělé kočky bývají označeny Adult (Adult znamená dospělý). Je zvykem vybírat podle kvality tak, jak je označována výrobcem (např. Premium, Super Premium). Tato označení nemají společná pravidla, a tak záleží pouze na výrobci, do jaké kategorie krmivo zařadí (odděluje tak například svoje řady krmiva). Označení krmiva nemá nic společného s jeho reálnou kvalitou.

Pokud chceme vybírat podle kvality, tak musíme číst složení (nikoli označení krmiva). Při čtení složení přitom používáme selský rozum a ptáme se sami sebe, zda rozumíme tomu, co je ve složení uvedeno a proč to tam je.

Příklad: Rozumíme tomu, co znamená označení "maso a výrobky živočišného původu" nebo "izolát rostlinných proteinů" či "živočišné proteiny"? Proč je ve složení sója?

Kvalitní granule užívají moučky (= něco sušeného), což bývá označení pro výhradně masovou moučku či moučku z masa a kostí. Druhou možností je užití čerstvého masa; hlídáme jeho množství. Aby mohla být vyrobena granule, nemůže být složena pouze z masa.

Přílohy

Aby granule držela tvar, musí obsahovat také "plnidlo". Hypoalergenní plnidla jsou brambory, rýže či amarant (najdete je v granulích označovaných Grain Free).

Plnidlo by však nemělo tvořit velkou část složení. Výrobci často maskují obsah plnidla tak, že jednu surovinu rozepíší do několika různých názvů (např. kukuřičný škrob, kukuřičná mouka, kukuřice). Ve složení jsou totiž suroviny napsány za sebou podle podílu v krmivu od nejvíce zastoupené po suroviny zařazené okrajově (např. bylinky).

Přínosem v krmivu pak mohou být brusinky nebo borůvky, které působí jako prevence vzniku zánětu močových cest. Jako prevence ale dobře působí i nízký obsah obilovin.

Maso

Na prvním místě tedy rozhodně hledejte jasně určený druh masa, a to v sušeném stavu (tedy slovo "sušené" nebo "moučka"). Sušené maso totiž znamená jeho větší podíl v krmivu. Pokud je uvedeno maso "čerstvé", je přepočítávání obsahu masa těžší, proto hledáme další informace, např. PODÍL živočišných bílkovin na celkovém obsahu bílkovin (80 % a více ukazuje na krmivo, které stojí za naši pozornost).

S kvalitou granulí úzce souvisí i suroviny. Odpadní produkty do skvělých granulek nepatří. V dobrých značkách (většinou jde o ty "nekomerční", kterými myslíme ty bez masivní reklamy) bývá dobrá úroveň surovin.

Maso tvoří u kočičích granulek velký podíl, takže není od věci zajímat se o to, v jakých podmínkách žijí zvířata, která jsou zdrojem surovin - zda nežijí ve stresu z prostředí plného ostatních zvířátek či např. z nedostatku slunce. Těmto problémům se můžeme vyhnout, pokud zvolíme pro naši kočičku granulky s masem z volných chovů - takové dokonce ani nemusí být dražší než ostatní kvalitní krmiva.

Levné granule nemohou obsahovat dostatečné množství kvalitního masa.

Koťata u misky obrázek

obrázek: applaws.co.uk

Věk a "speciální" potřeby

Kotě a dospělá kočka

Pro koťátko či březí kočku vybíráme krmivo s označením Kitten (v překladu kotě). Taková krmiva se liší od ostatních zpravidla vyšším obsahem tuku a přidaných vitamínů. Granulky bývají menší, aby je zvládlo pokousat kotě.

Po kastraci doporučujeme zvolna přejít na krmivo pro dospělé kočičky. Pokud koťátko vykazuje vysokou aktivitu, zůstaňte u receptury Kitten až do jeho prvních narozenin.

Někteří výrobci nepovažují za nutné odlišovat březí kočku nebo kotě od dospělé kočky, protože v přírodě kočka neloví podle obsahu vitamínů v kořisti. Pokud si tedy nepotrpíte na označení krmiva, vybírejte dle složení. V takovém případě tedy rozhodně nevadí, pokud nakrmíte svoji kočku granulkami s jakýmkoli označením. Malá koťátka pokoušou i granulky pro dospělé kočky. Pokud vyberete skutečné kvalitní recepturu, vyroste vám z koťátka krásná kočka.

Starší kočka

Krmivo pro "staré" kočky často nese označení Senior. Pokud jste četli předchozí odstavce, tak víte, že nezáleží na označení krmiva. Nemusíte počítat věk kočky, abyste pro ni vybrali správné granulky. Granule s označením "pro starší kočky" mívají větší podíl obilovin (plnidel) než ostatní receptury. Výhodou granulí Senior může být speciální tvar určený pro kočky, které mají málo zubů (granule je potom ve tvaru kroužku). Některé receptury pro seniory mají uzpůsobený obsah minerálních látek, což je vhodné pro kočičky s horšími výsledky testů u veterináře.

Šlechtěná kočka

Často máme pocit, že pro naši britskou, mývalí nebo např. perskou kočku potřebujeme speciální krmivo, protože se jedná o šlechtěnou kočku s určitými znaky a potřebami. Otázkou je, zda-li šlechtěná kočka potřebuje k životu jinou kořist než kočka bez průkazu původu. Všimněte si, že krmiva označená určitým plemenem jsou dražší než "klasické" receptury daného výrobce. Porovnejte si složení a cenu a pak se snadno rozhodnete.

Hlavní pravidla kvalitního krmiva pro kočku

Kvalitní granule splňuje ty nejnáročnější požadavky a nemusíte pak hledat speciální označení.

1) Pokud krmivo obsahuje dostatečné množství masa, pak má kočka krásnou srst (maso obsahuje biotin, který zajišťuje lesklou srst).

2) Pokud jsou suroviny kvalitní (tj. pokud se nejedná o odpad), pak má kočka dobré trávení.

3) Pokud granule neobsahují nevhodná plnidla jako např. kukuřici či pšenici, tak kočka nebude na krmivo "alergická". Často se mluví o alergii na kuře, ve skutečnosti se často jedná o alergii na nevhodné plnidlo či kuřecí odpad (nebo odpad jakéhokoli živočišného původu).

Kotě a dospělá

obrázek: freeimages.com

Kotě a dospělá kočka v jedné "smečce"

Vyberte kvalitní krmivo s vysokým obsahem kvalitního masa. Platí pravidlo, že dospělou kočku nekrmíme granulemi pro koťata, jelikož obsahují více tuku (přibírání) či vitamínů (ledviny).

Granule pro kastrované kočky

Pokud se rozhodujete ke kastraci, ze všech stran na vás hrozí močovými a ledvinovými kameny. Proto vám každý veterinář doporučí speciální krmivo pro kastrované kočky. Zdravotní problémy jsou způsobeny nevhodným pH v krmivu (kvůli obilovinám) nebo také tím, že kočka málo pije (lze vyřešit např. fontánou). Krmiva "pro kastrované kočky" (označované většinou Sterilised) obsahují velké množství obilovin, a tak nechápeme toto doporučení veterinářů jako prevenci onemocnění močových cest. Zkušenosti ukazují, že kočky krmené granulemi, které jsou v názvu označeny "pro kastráty" (tj. Sterilised nebo Castrate) přecházejí mnohem častěji na "veterinární" řady krmiv, jež mají léčit zdravotní problémy.

SHRNUTÍ

Čím více je v krmivu obilovin, tím méně je tam masa. Čím méně masa, tím větší spotřeba granulí. Maso kočku zasytí rychleji.

Skutečně kvalitní krmivo nemůže být levné, protože kvalitní suroviny stojí více než odpad (u kvalitních granulí je potom nižší spotřeba). Na druhou stranu však vysoká cena nevypovídá automaticky o nejlepší kvalitě. Čtěme tedy složení a ptejme se na zkušenosti. Dobrá prevence je nakonec levnější než léčba veterinárními krmivy.

Jako příklad uvádíme složení dvou krmiv, která považujeme za kvalitní:

FirstMate Cat Food (maso z volných chovů): kuřecí moučka 50 %, brambory, kuřecí tuk - konzervován směsí tokoferolů, celé borůvky 4,2 %, chlorid draselný, extrakt z droždí (zdroj prebiotik), kapusta, glukosamin hydrochlorid.

Leonardo Adult Salmon GF: čerstvý losos (30 %), rybí moučka z mořských ryb (20 %), amarant (15 %), hrachová mouka, bramborový škrob, drůbeží tuk, mořský zooplankton mletý  (krill 5 %), sušená vejce (5 %), drůbeží játra hydrolyzovaná, pivovarské kvasnice sušené (2,5 %), výlisky z hroznových jader, chia semena (1,3 %), sušené lusky svatojánského chleba, chlorid draselný, inulin z čekanky.

Jak postupovat při výběru krmiva podle složení (nikoli podle neoficiálních tvrzení výrobce) aneb tady jde o slovíčkaření:

  Pro pomoc při hledání krmiva si rozklikněte filtr v kategorii. Osvědčené receptury označujeme "tip".
  Co vyhledávat v kolonce "Složení" Čemu se vyhnout v granulích

Maso

Na prvním místě jasně určený druh masa - např. kuřecí maso, kuřecí moučka, kuřecí masová moučka

Vedlejší živočišné produkty, produkty živočišného původu

 

Sušené maso může být označené i jako moučka, pokud je k tomu jasně určený druh masa

Živočišné suroviny vcelku - např. kuře, jehně (kromě surovin, které se tak běžně uvádějí - např. ryby)

 

Výhodou je určené procento masa, u čerstvého masa je to nutnost a zde potřebujeme vysoké číslo nebo alespoň údaj o vysokém podílu živočišných bílkovin na celkovém obsahu bílkovin

Hydrolyzáty, tuky a plnidla bez jasného určení - např. proteinový hydrolyzát, živočišný hydrolyzát, živočišný tuk, obiloviny

 

Granule jsou suché, proto při sčítání obsahu masa bereme procento sušeného masa jako reálné, ale z čerstvého masa odečteme cca 70 % vlhkosti

Sója způsobuje alergie, je to levnější náhražka živočišných bílkovin

Příloha

Hypoalergenní přílohy jsou: rýže, brambory, batáty, amarant, dýně, hrách, čočka

Kukuřice a pšenice jsou alergeny a pokud je v granulích tolerujeme, tak ne na prvním místě ve složení

 

Preferujeme probiotika (většinou droždí - inaktivované kvasinky), která velice ulehčují trávení a zlepšují celkový stav zvířátka

Příloha ze stejné suroviny rozepsaná do více položek - výrobce má snahu oklamat nás ohledně množství přílohy (např. kukuřice a kukuřičný lepek)

 

Preferujeme cheláty, které jsou lépe vstřebatelné a jsou prevencí vylučování minerálů z těla a tím vzniku močových/ledvinových kamenů (najdeme je ve složení nebo v analýze)

Chemická barviva, konzervanty s vysokým skóre škodlivosti - BHA, BHT - nebo označení antioxidanty či antioxidanty schválené EU

 

Preferujeme maso z volných chovů, kde zvířata žijí bez nadměrného stresu v prostředí, kde se mohou proběhnout a užívat si sluníčka

Sója a maso ze zvířat krmených hormony mohou poškodit štítnou žlázu a způsobit autoimunitní onemocnění


Pro ty z vás, kteří nechcete nebo nemáte čas číst složení a shánět recenze a ptát se na zkušenosti ostatních, jsme připravili seznam krmiv, která splňují tyto podmínky: mají dobré složení, zákazníci s nimi mají dobrou zkušenost (a případně i 5členná smečka ze Svetkocicek.cz), takže výrobce považujeme za důvěryhodné:

FirstMate - bez obilovin, vysoký obsah masa, jednoduché složení pro co nejlepší stravitelnost a snášenlivost, maso pochází z volných chovů, kloubní podpora, skvělé pro zdravé i alergické kočičky

Farm Fresh - některé receptury bez obilovin a s masem z volných chovů, pro kočičky s těžko řešitelnou alergií je výborná receptura Insect

Leonardo - velice chutné, s pečujícími komplexy na čištění zubů, pro posílení imunity, kontrola pH apod., protizánětlivý mořský kril, některé receptury bez obilovin

Taste of the Wild - bez obilovin, výhodná cena pro kočičky s alergií

N&D - velice chutné, vč. receptur bez obilovin, vysoký obsah masa, na začátek doporučujeme menší balení a otestovat trávení

Ekonomické krmivo Nuova Fattoria - snadno stravitelné, vhodné pro kočky bez zvláštních potřeb, které jsou přikrmovány masem, a pro venkovní kočičky

Kočka v kuchyni

obrázek: freeimages.com


Existují samozřejmě i různé testy obsahu krmiv. Kvalitní test by měl na krmivu hodnotit:

1) Kolik obsahuje masa (případně i poměr k obsahu kostí), zda obsahuje i nevhodné vedlejší produkty.

2) Jaké plnidlo bylo použito, resp. zda krmivo obsahuje obiloviny a v jakém množství. Mělo by být také uvedeno, zda obsažené plnidlo splňuje nároky na hypoalergenní krmivo dle nejnovějších poznatků ve výživě.

3) Zda byly použity konzervanty, barviva, zda jsou obsaženy jedovaté látky.

4) Jak je zajištěna stravitelnost krmiva (jestli jsou v krmivu prebiotika či ještě lépe probiotika).

5) Zda krmivo obsahuje návykové látky.

Dále, aby měl test skutečně vypovídací hodnotu, mělo by být také zjištěno (přičemž samozřejmě odmítáme invazivní testování):

6) Zda mají kočičky problémy s trávením daného krmiva.

7) Kolik krmiva ve skutečnosti kočka spotřebuje, aby se zasytila (případně i v porovnání s doporučenou denní dávkou). Takto mimo jiné porovnáme konečnou cenu za krmivo za určité období.

8) Jaké pH moči bylo kočičkám naměřeno po krmení výhradně daným krmivem (důležité pro prevenci onemocnění).

V médiích se objevují testy, které jsou zaměřené jednostranně nebo s cílem poškodit konkurenci. Řiďte se, prosím, raději svým vlastním rozumem. Čtěte složení a ptejte se na zkušenosti ostatních s krmivem, které byste chtěli pro své miláčky koupit.

Tento článek má za úkol vás "vtáhnout" do problematiky oddělování kvalitních krmiv od plevele. Pokud z toho máte "hlavu jako balón", nebojte se nás na cokoli zeptat :-) U nás za radu neplatíte.

Pokud máte otázku, nejrychlejší odpověď obdržíte zasláním dotazu na naši e-mailovou adresu či telefonickým kontaktem.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.

Granule Leonardo

obrázek: leonardo.de