Výbava pro kotě, kočku

Kočky jakožto mazlíci, které chováme zcela či částečně doma, potřebují péči. Před pořízením kotěte či dospělé kočky je proto vhodné pamatovat na výbavu a produkty základní potřeby mít nachystané před příchodem mazlíka.

Kočičí WC

Toaleta může být jednoduchá bez krytu. Krytá WC mají tu výhodu, že se stelivo nevyhazuje ven tím, jak kočička zahrabává. Nevýhodou pak může být, že je potřeba použít kvalitnější stelivo, které lépe pohlcuje pachy.

Stelivo

Doporučujeme hrudkující splachovatelné stelivo. Díky němu pouze uklízíte hrudky vytvořené z moči a bobečky. Tím se toaleta udržuje téměř čistá. Hrudky vyhazujete do běžného směsného odpadu nebo do toalety, pokud to výrobce doporučuje (typicky dřevitá steliva). Možná najdete zalíbení v silikagelové podestýlce, která ze všech nejlépe pohlcuje pachy.

Lopatka na stelivo

Lopatka by měla být děrovaná, aby stelivo po odstranění větších částí propadlo zpět do toalety a mohlo se dále používat.

Přepravka

Kočka, která není zvyklá se běžně pohybovat v neznámém prostředí na postrojku, potřebuje na cestu k veterináři či kamkoli jinam přepravku. Kočka, která se nám zdá být běžně naprosto klidná, bude velmi pravděpodobně vystrašená, jakmile se v ordinaci veterináře setká s pejsky. Některé přepravky mají i vrchní otvírání. To se hodí pro kočičky, které nemají přenosku v lásce. Pro kočičky nejsou vhodné látkové přepravky a batohy. Ty zvládnou jen kliďasové - máme na mysli kočky, které jsou zvyklé cestovat.

Miska

Budete potřebovat misku na granule + zvlášť na mokré krmivo (kapsičky, konzervy, maso) a misku na vodu.

Krmivo

Dospělá kočka spotřebuje cca 2 kg granulí za měsíc. Pro koťata volte spíše menší balíčky, více druhů.

Škrabadlo

Je potřeba na broušení drápků. Pro čistě bytovou kočku volte co nejvyšší, aby mohla šplhat "po stromě", jak je zvyklá v přírodě. Škrabadlo je potřeba umístit na místo, kde bude kočička ve středu pozornosti. Ideální je obývací pokoj, kuchyň. Skvělé je umístění k oknu, kde bude mít kočička skvělý výhled.

Hračky

Pro začátek zkuste např. myšky, vábničky, koťata zbožňují tunely) Udělejte si zásobu myšek a míčků. Tyto hračky jsou malé a snadno se dostanou pod nábytek.

Odpuzovač

Kočka se s jeho pomocí a vaším přispěním učí, kam nesmí. Nezbytný pomocník při výchově, zejména pokud kotě okusuje kabely.

Další potřeby:


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.