Šanta a kozlík - co jsou zač a proč je musíte mít?

Mysleli jste si, že už vaše kočička všechno má? Nebo že je na hraní už "stará"? Nudí se? Hračky ji nezajímají?

Jako správný kočičí majitel už máte doma nejrůznější hračky - míčky, kuličky, myšky, možná také něco pohyblivého. Kočka byla možná ze začátku z hraček nadšená, ale pak ji omrzely. Žádný problém.

Co je to šanta kočičí

Šanta kočičí (obecně označovaná jako catnip = lákadlo) je bylinka, kterou kočky milují. Jakmile ji ucítí, začnou být zvědavé. Hledají zdroj a mají chuť svůj kožíšek celý "pokrýt" bylinkou. V případě, že bylinková "věc" připomíná kořist (je chlupatá, vypadá jako myš apod.), začnou si s ní hrát. Z větší hračky se pak snadno stane parťák pro rvačku.

Sušená šanta se používá jako náplň do hraček nebo ji můžete najít přibalenou k některým menším škrabadlům, kde slouží na upoutání pozornosti (zde se pak častěji používá označení "catnip"). Škrabadlo potřené touto bylinkou pak vyloženě láká ke škrábání. Učení na škrabadlo je pak mnohem snažší a zábavnější.

Polštářek

obrázek: freeimages.com

Kozlík - zázrak na druhou

Kozlík lékařský (baldrián, Valeriana officinalis) dostal svůj název podle účinků na lidské zdraví. Dokáže nás uklidnit, pomoci se spánkem nebo nadýmáním.

Pro kočky má tato rostlina velmi zvláštní význam. Za vše mluví přezdívka "kočičí droga". Vzpomeňte si, co s kočičkou udělá šanta. Kozlík je ještě silnější. Dokáže kočku dostat "do tranzu". Vaše chlupatá šelmička si začne hrát, bude hračku olizovat, kousat, otírat se o ni, válet se nebo dokonce začne povídat! Některé kočičky po přičichnutí dostanou naopak náladu na mazlení.

Reakce na bylinku jsou různé a všechny jsou zajímavé. Skvělé na tom všem je, že se při jejím používání pohybujeme "v mezích zákona". Označení "droga" totiž nemá nic společného se škodlivostí nebo návykovostí. Bylinka si toto označení vysloužila jen za své účinky na kočičí náladu, které bývají velmi výrazné a příjemné.

Kozlík má jen pozitivní vlastnosti, a proto ho můžeme používat bez obav. Mají ho v oblibě chovatelé na výstavách, používá se také při silvestrovských oslavách na odvedení pozornosti nebo při návštěvách veterináře.

Použijte ho dle libosti - na hraní (tím pádem i na odvedení pozornosti) nebo na uklidnění. Kromě toho, že se přidává do hraček, se totiž můžete setkat i s obojky na uklidnění (např. MaxCalm) a podobnými přípravky na zklidnění, které obsahují kozlík.

Polštářek1

obrázek: freeimages.com

Co s hromadou nepoužívaných hraček

Při výběru hraček se zkuste vžít do vaší kočičky. Jestliže máte koťátko, vyzkoušejte různé druhy, abyste zjistili, co se mu nejvíce líbí. Kočičky obecně zbožňují vše, co chrastí, zvoní, má peří nebo jinak připomíná kořist. Pakliže vám doma leží hromada úžasných hraček bez povšimnutí, nejspíše nemají to správné "kouzlo". Tak jim ho dodejte. Zkuste šantu či kozlík ve spreji.

Jednoduše lákadlo nastříkejte na hračky a sledujte, co se bude dít.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová.

Kopírování bez uvedení zdroje je zakázáno. Sdílení vítáme.