3 tipy jak uklidnit kočku (Silvestr, stěhování apod.)

Zklidnění kočky je třeba řešit ve stresových situacích jako jsou Vánoce (přemíra návštěv, často hlučných), Silvestr, dovolená (o kočku se chodí starat někdo, na koho není příliš zvyklá), rekonstrukce či stěhování.

Kočka je tvor konzervativní, většinou nemá ráda změny, které jí berou jistotu. Kočce trvá delší dobu, než si zvykne na nové prostředí. Proto ji i o Silvestru necháme raději doma.

Do kočičího hotelu můžeme dát kočičku, která je zvyklá na cestování.

Vystrašená kočka obrázek

obrázek vystrašené kočky: freeimages.com

 

Máme několik možností, jak kočku připravit na stresovou událost:

Kočičí feromony

Feromony si můžeme představit jako vůni bezpečí u maminky. Dají se koupit ve spreji (vhodné pro cestování), jako difuzér do zásuvky (vhodné pro stěhování nebo příchod nového člena domácnosti).

Nemají vedlejší účinky. Vlastně mají... Kočičky jsou po nich mazlivější.

 Klidná kočka

obrázek: freeimages.com

Tabletky na uklidnění

Volně se prodávají tablety, často ve formě pamlsků, které nemají žádné závažné vedlejší účinky. Mohou způsobit zvýšenou spavost, což ale není vůbec na škodu, protože nám stav "zvýšené únavy" zajistí, že kočička nebude tolik ve střehu a nebude tedy příliš vnímat negativní podněty z okolí.

U některých tabletek trvá nástup účinků několik dní, zato je pak dlouhodobější. Jiné tabletky účinkují hned (do půl hodiny), ale účinnost je krátká. Čtěte tedy pečlivě popisky, abyste vybrali přesně to, co potřebujete.

 

Bylinky - šanta a kozlík

Šanta kočičí (catnip) a kozlík (Valeriana, baldryán) jsou úžasné bylinky, které kočky zbožňují. Jakmile se k nim dostanou, nezajímá je nic jiného.

Tyto bylinky dokáží kočičku omámit podobně jako drogy, ovšem BEZ VEDLEJŠÍCH ÚČINKŮ. Používají se na výstavách koček, jsou velmi vhodné také na Silvestra (zejména jako doplněk k tabletkám nebo feromonům).

Pokud se rozhodujete, kterou bylinku zvolit, tak vězte, že kozlík miluje drtivá většina koček a má také větší účinky než šanta. Doporučujeme polštářek s kozlíkem.

Ustrašená kočička, která se ráda schovává, pak ocení bylinkový obojek.

Polštářek1

obrázek: freeimages.com

 

Silvestr má takovou zvláštnost, na kterou ne vždy pamatujeme. Lidé bývají na konec roku tak natěšení, že si zkoušejí pyrotechniku i několik dní dopředu. Proto bychom měli s uklidňovacími prostředky také začít již v předstihu.

Přejeme příjemně stráveného Silvestra, nebo pohodové přijetí nové situace, pokud zrovna řešíte stěhování nebo např. příchod nového člena domácnosti.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Sdílení vítáme.