2 kroky k odblešení (kočka, pes)

Blecha je velice nepříjemný parazit, kterého se většinou dočkáme v případě, že si domů přineseme koťátko, které běhalo po venku. Není obtížné se ho zbavit, pokud zvolíme dobrou strategii na jeho odstranění.

Jak zničit blechy, se dozvíte níže.

Kočka škrábe se

obrázek: canva.com

Jak poznám, že se jedná o blechu

Kočka či pes se škrábe, na kůži můžeme nalézt kousance červené barvy. Zvířátko může mít také lysiny na kůži (objevují se spíše u hlavy), potom mluvíme o alergii na bleší kousnutí.

Blecha měří několik milimetrů, je plochá a viditelná pouhým okem. Barva je zrzavá až tmavě zrzavá. Můžete si také všimnout, že dobře skáče. Při vyčesávání jemným hustým hřebínkem (blešákem) v něm zůstane velmi často vklíněná. Toto vyčesávání je spolehlivou metodou k objevení blechy v kočičím či psím kožíšku.

Blecha3+

 obrázek: Svetkocicek.cz

Blecha klade vajíčka a vylučuje trus, který najdete v srsti. Vypadá jako černé kuličky. Pokud tyto kuličky položíte na papír a navlhčíte je, okolí se zbarví do červena. Je to proto, že trus obsahuje nestrávenou krev, kterou se pak živí larvy.

Blecha klade vajíčka, která se ale neudrží na srsti zvířete, a tak se ze srsti uvolňují do okolního prostředí. Asi za 4 týdny vyroste dospělý jedinec, který pak začne sát krev zvířátka. Může ale kousnout také člověka.

Jak se zbavit blech

spot-on kočka pes

1. krok ODBLEŠENÍ ZVÍŘETE

Doporučuje se použít antiparazitní šampon. U koček je tento postup většinou nevyhovující. Postačí důkladné vyčesání srsti tzv. blešákem.

Zároveň je potřeba aplikovat zvířátku antiparazitní spot-on (ten je nejúčinnější). Doporučujeme Frontline Combo. Přípravky pro kočky najdete v této kategorii. Pro pejsky doporučujeme Frontline Combo pro psy. Můžete si vybrat také jiný antiparazitní přípravek. Nestačí přípravek jen pro prevenci. V popisu vždy hledejte, že je antiparazitikum určeno pro LÉČBU napadení blechami (zabije dospělé blechy) + nejlépe také účinnost proti VŠEM VÝVOJOVÝM STADIÍM (zabije i vajíčka a larvy). Pro velmi malé kotě či štěně doporučujeme sprej Bolfo, který je bezpečný pro mláďata a účinkuje proti blechám i dalším parazitům a je možno jej použít i na okolí (viz další krok níže).

2. krok ODBLEŠENÍ OKOLÍ

Je smutnou realitou, že dospělé blechy, které najdete v srsti, tvoří pouze malou část bleší populace, která se nachází v bytě. Je bezpodmínečně nutné vyhubit všechna vývojová stádia těchto parazitů, a proto vypereme všechny látkové materiály, které je možné vyprat. Vše ostatní důkladně vysajeme.

Tvrdé povrchy a vše, co nelze vyprat, ošetříme příslušným přípravkem. Můžeme použít přírodní přípravek Max Biocide či sprej Bolfo, který je po zaschnutí bezpečný pro kočky i psy. Nebo prostor vystříkáme insekticidním přípravkem Clean Kill (vylepšená receptura původního přípravku Bio Kill, která snižuje riziko intoxikace). Clean Kill má tu výhodu, že je díky patentovaným mikrokapslím účinný 8-9 týdnů. Po jeho použití tedy nemusíme úklid opakovat (viz níže).

Pračky obrázek

obrázek: canva.com

Pro vystříkání látkových povrchů (a případně také tvrdých povrchů), rohů, skulin zvažte zakoupení většího balení - alespoň 1 litr na dvoupokojový byt bez koberců. Jelikož blešky skáčou, je vhodné se zaměřit na vše do výšky 1,5 metru.

Doporučujeme, aby kočky - obecně zvířata - nebyla přítomna v místnosti při aplikaci přípravku na odblešení prostředí. Zvířátka často nesnesou vysavač, proto je vhodné aplikovat zvolený přípravek hned po/při vysávání. Zvířátko pustíme do místnosti, jakmile přípravek zaschne. Takto lze vystříkat místnost po místnosti. Pokud má blešky venkovní zvířátko, aplikujte Clean Kill či Bolfo na jeho pelíšek.

Takto důkladný úklid se doporučuje zopakovat cca po 4 týdnech, tak aby došlo ke zničení případných zapomenutých vajíček. Opakování úklidu není potřeba při použití přípravku Clean Kill.

Blecha může být přenašečem parazitů (tasemnice), proto doporučujeme provést odčervení (přírodní odčervení pejska, Svetkocicek.cz má vyzkoušeno a doporučuje přírodní odčervení kočky) či analýzu trusu.

Ačkoliv jsou blechy velkým strašákem, prakticky vám na jejich likvidaci stačí 3 hodiny (doba se odvíjí od počtu koček a velikosti bytu). Jak vidíte, zbavit se kočičích nebo psích blech není tak těžké, pokud jsme při postupu důslední a pokud zásah učiníme co nejdříve.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.