2 kroky k odblešení (kočka, pes)

Blecha je velice nepříjemný parazit, ale není obtížné se ho zbavit, pokud zvolíme dobrou strategii na jeho odstranění. Jak zničit blechy se dozvíte níže.

Jak poznám, že se jedná o blechu

Kočka či pes se škrábe, na kůži můžeme nalézt kousance červené barvy. Zvířátko může mít také lysiny na kůži (objevují se spíše u hlavy), potom mluvíme o alergii na bleší kousnutí.

Blecha měří několik milimetrů, je plochá a viditelná pouhým okem. Barva je zrzavá až tmavě zrzavá. Můžete si také všimnout, že dobře skáče.

Kočka škrábe se

obrázek: canva.com

Blecha klade vajíčka a vylučuje trus, který najdete v srsti. Vypadá jako černé kuličky. Pokud tyto kuličky položíte na papír a navlhčíte je, okolí se zbarví do červena. Je to proto, že trus obsahuje nestrávenou krev, kterou se pak živí larvy.

Blecha klade vajíčka, která se ale neudrží na srsti zvířete, a tak se ze srsti uvolňují do okolního prostředí. Asi za 4 týdny vyroste dospělý jedinec, který pak začne sát krev zvířátka. Může ale kousnout také člověka.

Jak se zbavit blech

spot-on kočka pes

1. krok ODBLEŠENÍ ZVÍŘETE

Doporučuje se použít antiparazitní šampon. U koček je tento postup většinou nevyhovující. Postačí důkladné vyčesání srsti tzv. blešákem.

Zároveň je potřeba aplikovat zvířátku antiparazitní spot-on (ten je nejúčinnější). Doporučujeme Frontline Combo. Přípravky pro kočky najdete v této kategorii. Pro pejsky doporučujeme Frontline Combo pro psy. Můžete si vybrat také jiný antiparazitní přípravek. Nestačí přípravek jen pro prevenci. V popisu vždy hledejte, že je antiparazitikum určeno pro LÉČBU napadení blechami (zabije dospělé blechy) + nejlépe také účinnost proti VŠEM VÝVOJOVÝM STADIÍM (zabije i vajíčka a larvy). Pro velmi malé kotě či štěně doporučujeme sprej Bolfo, který účinkuje proti blechám i dalším parazitům a je možno jej použít i na okolí (viz další krok níže).

2. krok ODBLEŠENÍ OKOLÍ

Je smutnou realitou, že dospělé blechy, které najdete v srsti, tvoří pouze malou část bleší populace, která se nachází v bytě. Je bezpodmínečně nutné vyhubit všechna vývojová stádia těchto parazitů, a proto vypereme všechny látkové materiály, které je možné vyprat. Vše ostatní důkladně vysajeme, tvrdé povrchy vystříkáme přírodním přípravkem Max Biocide nebo sprejem Bolfo, který je po zaschnutí bezpečný pro kočky i psy.

Pračky obrázek

Druhou možností je, že látkové povrchy (a případně také tvrdé povrchy), rohy, skuliny vystříkáme přípravkem Bio Kill (zvažte zakoupení většího balení - alespoň 1 litr na dvoupokojový byt bez koberců). Bio Kill je možné použít také v domácnosti s kočkami, pouze zajistíme, aby kočky - obecně zvířata - nebyla přítomna v místnosti při aplikaci tohoto přípravku. Zvířátka často nesnesou vysavač, proto doporučujeme aplikovat přípravek hned po/při vysávání. Zvířátko pustíme do místnosti, jakmile přípravek zaschne. Takto lze vystříkat přípravkem místnost po místnosti. Pokud má blešky venkovní zvířátko, aplikujte Bio Kill či Bolfo na jeho pelíšek.

Takto důkladný úklid se doporučuje zopakovat cca po 4 týdnech, tak aby došlo ke zničení případných zapomenutých vajíček.

Blecha může být přenašečem parazitů (tasemnice), proto doporučujeme provést odčervení (přírodní odčervení pejska, Svetkocicek.cz má vyzkoušeno a doporučuje přírodní odčervení kočky) či analýzu trusu.

Ačkoliv jsou blechy velkým strašákem, prakticky vám na jejich likvidaci stačí 3 hodiny (doba se odvíjí od počtu koček a velikosti bytu). Jak vidíte, zbavit se kočičích nebo psích blech není tak těžké, pokud jsme při postupu důslední a pokud zásah učiníme co nejdříve.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.