Jak vybrat kvalitní granule pro psa

Říkáte si, podle čeho mám vybrat krmivo pro mého pejska (nebo štěně)? Pak si rozhodně přečtěte naše tipy, jak se zorientovat v široké nabídce na trhu.

Prémiové nebo superprémiové?

Neexistují pravidla pro označování těchto "skupin" granulí. Zpravidla se k tomuto označení uchylují výrobci, kteří nabízejí různé řady krmiva a chtějí je od sebe nějak odlišit. Pro orientaci mezi výrobci však tuto informaci vůbec nepotřebujeme. Raději se tedy zaměříme na ty důležitější.

Applaws zuby pejska

 obrázek: applaws.co.uk

Masožravec, všežravec, vegetarián či dokonce vegan?

My lidé se zamýšlíme nad vlastním způsobem stravování, a tak nás občas napadne, proč by ten náš pejsek nemohl jíst to stejné, co jíme my? Ano, pejsek může mít v oblibě ovoce, zeleninu a různé další "nemasové" pochoutky. Ale podívejte se mu do tlamy. Zdá se vám být plná býložravého chrupu? Existují různé "oficiální" názory. Zpravidla se autoři nemohou rozhodnout, zda je pes masožravec nebo všežravec. Nicméně obě varianty znamenají, že by měl pes přijímat dostatek masa (o něco méně než kočka) a k tomu i něco "nemasového", jako je ovoce, zelenina nebo jiná příloha.

Pokud byste se rozhodli dávat pejskovi čistě masové granule a k tomu např. čerstvou zeleninu, tak to nepůjde. Aby bylo možné vyrobit granuli, je nutné do ní přidat také nějaký druh plnidla. Tuto funkci dobře plní rostlinná složka, proto čistě masové granule neexistují.

Které granule se mi vyplatí?

Cena může být velice rozdílná v závislosti na různých faktorech, zejména na kvalitě/množství surovin či reklamě. My raději krmíme zvířátka než reklamní průmysl. Máte to taky tak? Tak pojďme proklepnout kolonku "složení" a další důležité informace o krmivu.

Jak číst složení

Složení (mezinárodní označení je "Ingredients") je takový nevinný odstaveček, který nás moc zajímá. Jednotlivé suroviny jsou seřazeny podle zastoupení v krmivu. Na prvním místě tedy najdeme surovinu, kterou tam výrobce přidal v největším množství. Je důležité, abychom upozornili na fakt, že mohou být míchány suroviny čerstvé a sušené. Výrobci rádi "nahánějí" různá čísla, a proto musíme sledovat bedlivě každé slovo.

Tato slova znamenají suroviny zbavené vody: hydrolyzovaný, sušený, moučka. Uvádí se, že maso obsahuje asi 70 % vody. U surovin zbavených vody si tedy můžeme představit mnohem větší objem suroviny, než udávají procenta. Pokud pejska nepřikrmujeme masem či masovými konzervami, tak by maso mělo být uvedeno ve složení na prvním místě. Krmiva, která se mají čím chlubit, uvádějí také procenta. Ta mohou u nejmasovějších granulí dosahovat hodnoty až 60 % sušeného masa (např. značka Applaws).

Do ČR se dováží hodně americká a kanadská krmiva. V těchto zemích není moc zvykem uvádět procentuální zastoupení. Někde už výrobci pro Evropu tato čísla uvádějí, jinde si lze informace vyžádat u dovozce. Zde si ještě musíme uvědomit, že ne každý pejsek snáší dobře hodně výživné granule. Zejména u větších plemen se můžeme setkat s potřebou nižšího podílu živočišných bílkovin ve prospěch rostlinných.

Fitmin obrázek maso

obrázek: fitmin.cz

U čerstvých surovin musíme vzít na vědomí, že granule jsou suché krmivo a jednotlivé suroviny mají různou vlhkost. U masa se obvykle počítá s vlhkostí 70 % a u obilovin se pohybuje kolem 15 %. Údaje o množství tedy nemají stejnou hodnotu. Čerstvé maso znamená komplikace v počítání, jelikož na to neexistuje metodika a výrobce tedy může myslet množství před extrudací nebo také finální množství v granuli, což je podstatný rozdíl. Pomůže nám výše zmíněné uvedení podílu živočišných a rostlinných surovin (tento podíl ráda uvádí např. značka Belcando) nebo složení s kombinací čerstvého a sušeného masa (navíc s uvedením jejich množství).

Alergie - prevence/léčba

Dnešní doba přeje alergiím. Důvody pro jejich vznik jsou vysvětlovány různě. Jednoduchým řešením je vyřazení alergenu z jídelníčku. Potenciálním alergenem může být jakákoli složka v krmivu, ale podle našich zkušeností jsou jimi nejčastěji: pšenice, kukuřice, kuřecí maso. Výjimkou ale nejsou i jiné druhy masa. Preventivním opatřením jsou krmiva bez obsahu obilovin (rýže je pseudoobilovina a obvykle nečiní obtíže).

Jestliže už se objevila alergická reakce, je vhodné rovnou přejít na krmivo monoproteinové, bez obilovin a kuřete (preferujeme pak jehněčí nebo rybí maso). Granule pouze s jedním zdrojem živočišných bílkovin (= monoproteinové, např. čistě rybí granule) mají tu výhodu, že ihned zjistíme, zda činí použitý druh masa problémy, a můžeme tak poměrně rychle vylučovací metodou najít vhodnou recepturu. Výrobci jsou na tuto situaci již dobře připraveni, proto máme docela široké možnosti. Všechny vhodné granulky jsme vyfiltrovali a najdete je přímo v tomto výběru.

Brit care bílý pes

obrázek: krmivo-brit.cz

Zabarvování bílé srsti

Častým požadavkem při výběru granulek bývá nízký obsah (pro-)vitamínu A, tedy bez obsahu mrkve, která obsahuje tento "zabarvovací" vitamín v hojné míře a je typickým představitelem zdroje karotenů, ze kterých vitamín A vzniká. Přitom se zapomíná, že i jiné suroviny mohou obsahovat karoteny. Mrkve se do krmiva přidává obvykle jen malé množství a to nemusí činit potíže. Spíše se v této souvilosti často mluví o kukuřici, která má díky karotenům žlutou barvu a která bývá v některých krmivech hojně zastoupena.

Probiotika

Probiotika, jakožto živé mikroorgamismy, se starají o zlepšení střevní mikroflóry. Jedná se především o bakterie mléčného kvašení jako Lactobacillus, Lactococcus a Enterococcus, rody Bacillus a Bifidobacterium a dále kvasinky Saccharomyces cerevisiae a plísně Aspergillus oryzae. Obecně mají probiotika v krmivu zásluhu na jeho lepším trávení a lepším vstřebávání živin. Probiotika chrání před patogenními mikroorganismy a pomáhají správné funkci imunitního systému. Krmiva s obsahem probiotik se hodí pro pejsky trpícími na střevní či kožní obtíže, zatížené nemocemi, po léčbě antibiotiky nebo po očkování.

Minerály

Někteří výrobci používají ve svých recepturách minerály v chelátové formě, které organismus výborně vstřebává a které nezpůsobují odvádění minerálů z těla a jsou tedy prevencí tvorby močových/ledvinových kamenů. Vybírejte tady.

Nadváha

Někteří pejsci trpí na větší ukládání tuku. Pokud nemáme možnost nechat pejska vyběhat, tak vybereme krmivo s vyšším obsahem vlákniny, která čistí střeva a tím pomáhá zamezit tloustnutí. Tento údaj najdeme v analýze pod složením. Ideální je obsah vlákniny od 5 % výš. V případě, že chceme nadváhu řešit maximálně efektivně, snížíme také obsah tuku. Přibližně od hodnoty 12 % níž se pohybujeme v krmivech pro objemnější pejsky, často označovaných Light. Zároveň je potřeba mít na paměti, že méně tuku znamená méně chutné granulky. Dlouhodobě není vhodné krmit "light" krmivem, protože to by po delší době mohlo mít za následek obtíže s kůží. Nabídku krmiv pro pejsky s nadváhou najdete zde.

Továrna FM

rodinná továrna: zdroj FirstMate.com

Kvalita surovin

Stále vám připadají všechna krmiva stejná? Každé slovíčko je důležité. Jestliže vidíte ve složení slovo "produkty", tak zbystřete. Pod tímto pojmem mohou být skryté suroviny horší kvality.

Pokud si stále nejste jistí, co vybrat, podívejte se, který z výrobců má vlastní továrnu. Takové značky mají výrobu a kvalitu surovin více pod kontrolou.

Někteří výrobci také deklarují použití surovin z volných chovů, což znamená méně životního stresu pro takto chovaná zvířátka a v konečném důsledku kvalitnější maso pro pejsky. Granulky s kvalitním masem najdete v tomto výběru.Víme, že je nabídka granulek široká a výběr není jednoduchý. Proto jsme pro vás připravili seznam značek, se kterými jsou naši zákazníci dlouhodobě spokojení.

FirstMate - kanadské krmivo, bezobilné monoproteinové receptury jsou proslulé léčbou alergií, vlastní továrna

Belcando - německé krmivo, velmi chutné, vlastní továrna

Taste of the Wild - americké krmivo, neoplývá vysokým obsahem masa, ale je bez obilovin a za rozumnou cenu

Applaws - krmivo s hodně vysokým obsahem masa - vhodné spíše pro menší plemena a pejsky, kteří zvládají velmi výživná krmiva nebo kteří dosud dostávali hodně masa


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků či jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Sdílení vítáme :)