3 tipy jak připravit kočku na dovolenou

Ještě než začneme balit kufry, je potřeba zajistit fyzickou péči o kočičku a také o její duševní pohodu během naší delší nepřítomnosti.

Některé kočičky jsou schopné cestovat s námi, ale pokud na to nejsou zvyklé odmalička, doporučujeme odjet na dovolenou bez nich. Co je pro nás odpočinek, znamená pro kočku stres.

Jak se tedy připravit na odjezd bez našich kočičích parťáků? V tomto článku vám poradíme, jak na to, na základě našich zkušeností.

clanek dovolena1

obrázek: Svetkocicek.cz

 

1. Fyzická péče o kočičku

Doporučujeme zajistit péči na každý den, případně ob den. Záleží na tom, kolik kočičích WC máte k dispozici a jak často jste zvyklí je čistit. Skvělou volbou je na dobu nepřítomnosti nechat o jeden záchůdek navíc - stačí nekrytá toaleta, která je velmi skladná v době, kdy se nepoužívá.

Mějte dostatečnou rezervu v zásobách krmení i podestýlky. Během vaší nepřítomnosti může být situace odlišná. Kočičky se mohou rozhodnout, že chtějí více konzervy, budou více pít (horké počasí), častěji chodit na WC.

Změny chutí nejsou neobvyklé. Nechce raději hlídačům k dispozici více druhů granulek i konzerv.

Kdo se postará o kočičku?

  1. Kočičí hotel
  2. Blízký člověk
  3. Kočičí chůva

 

Kočičí hotel

Hotely mají jednu velkou výhodu. Kočičky jsou pod neustálým dohledem. Také si můžeme být jistí, že doma omylem nepustí vodu nebo sporák.

Využitím této služby se vyhneme starostem s přítomností pečující osoby v době, kdy nejsme doma a nemáme situaci pod kontrolou.

Nevýhodou hotelů je přesun kočičky do místa, které nezná. Kočky nejsou fixované na majitele jako pejsci, ale na místo. Stěhování do neznámého prostoru je potenciální stresová situace. Je ale možné se na ni připravit a eliminovat stres pomocí kočičích feromonů nebo bylinek.

 

Blízký člověk

Výbornou variantou je, pokud máme někoho z rodiny nebo kamaráda či kamarádku, kteří jsou ochotni se postarat.

Snadno se vyjedná vzájemná výpomoc, vy např. můžete na oplátku jezdit zalévat květiny v době, kdy váš blízký "hlídací" člověk potřebuje také někam odjet.

Výhodou také je, že vaše zvířátko už pravděpodobně tohoto hlídače zná, a tak se bude cítit v jeho přítomnosti bezpečně.

Naši blízcí nejsou profesionální hlídači. Někteří mají jiný druh zvířátka, případně nejsou vůbec zvyklí se starat o jakékoli zvířátko. Pak budeme potřebovat více času na vysvětlování. Doporučujeme si vyhradit čas na pečlivou ukázku toho, co je potřeba udělat. Vypracujte plán s denními úkoly.

Vyndejte všechno krmivo a stelivo ze skříněk a nachystejte ho na velmi dobře viditelné místo, ulehčete tak svému hlídači práci. Vyhnete se tím zoufalým telefonátům, když hlídač zapomene, kde máte krmivo uskladněné.

Domluvte se na informování během dovolené. Krátký telefonát, SMS či e-mailová zpráva s fotografií nebo stručným sdělením ohledně situace doma vás během pobytu uklidní a pomůže lépe si odpočinout.

Rozarka u jidla

 obrázek: Svetkocicek.cz

 

Kočičí chůva

Když blízkého člověka na hlídání k dispozici nemáme nebo prostě nechceme péčí nikoho zatěžovat, nabízí se služby kočičí chůvy, které jsou profesionální. Nemusíme se obávat zanedbání péče.

Tyto chůvy jsou schopné denně posílat "reporty" - fotografie s kočičkou. Umí také zalít květiny nebo podat potřebné léky.

Obavy z nevhodného chování (zejména krádeží) jsou namístě. Řešením jsou kamery se záznamem, ty jsou v dnešní době k dispozici za dostupnou cenu. Nainstalujte je na vhodná místa a hoďte starosti za hlavu.

Pokud si nejste jistí, zkuste službu hlídání koček u vás doma ještě předtím, než odjedete.

 

2. Péče o duševní pohodu

Kočičky jsou více než na člověka fixované na místo, ale také milují svoje rituály a často nenesou dobře jakékoli změny v domácnosti.

Zejména u kocourků se pak setkáváme s určitou závislostí na některém členu rodiny.

Aby kočky lépe zvládly stres ze změn, které přináší náš odjezd (změna místa pobytu, jiná frekvence krmení, absence milovaných majitelů), doporučujeme nasadit kočičí feromony.

 

Feromony

Výbornou volbou jsou kočičí feromony do zásuvky. Poskytují pocit bezpečí, pohodlí a spokojenosti. Feromony obvykle vylučuje kočičí maminka, čímž uklidňuje koťátka. Všechny kočky vylučují obličejové feromony otíráním se o předměty. "Značkují" si tak prostor, ve kterém se cítí dobře a který považují za svůj. Feromony do zásuvky působí na celou domácnost.

Do větších domů nebo při masivním větrání může být vhodnější feromonový obojek.

 

Vaše simulovaná přítomnost

Kočičky vědí, jak vypadáme a jaký máme hlas. Nahrajte video, na kterém budete na kočičku mluvit.

Můžete číst knihu a občas text proložit slovy, která vaše kočička považuje za příjemná - např. miláček, zlatíčko, čiči.

Pověřte chůvu, aby video pustila při odchodu z domu.

 

Rozarka skrabadlo

obrázek: Svetkocicek.cz

 

3. Zajištění aktivit

Návštěva chůvy bude poměrně krátká a kočičky potřebují interakci.

  • Zvažte zakoupení nového škrabadla či pelíšku a jeho umístění do bytu těsně před dovolenou. Skvělou volbou jsou malá škrabadla - kartonová či malé závěsné škrabací desky. Nezaberou moc místa a kočičky je zbožňují.
  • Pořiďte na každý den dovolené novou hračku. Vyzkoušejte třeba šantovou kuličku v držáčku. Předat kočičce denně hračku nedá chůvě/hlídači žádnou práci, naopak to přinese radost.
  • Nachystejte různé pamlsky a pověřte hlídače, aby je před odchodem schoval po bytě. Na ukrytí pamlsků jsou výborné také míčky na pamlsky.

  

Věříme, že vám naše tipy přišly vhod a že pomohou vaší kočičce, kocourkovi či celé kočičí smečce prožít čas vaší dovolené v pohodě. Přejeme vám, aby vaše dovolená (případně služební cesta) proběhla v klidu, bez nadměrných starostí o ta chlupatá zlatíčka.
 

Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.