3 příčiny tvorby močových a ledvinových kamenů + prevence a léčba

Močové a ledvinové problémy (struvity a oxalátové kameny) trápí velké množství koček. Prevencí se dá problémům s vysokou pravděpodobností zabránit, při vzniklém problému je vhodné uvažovat nad tím, zda chceme absolvovat nákladnou veterinární léčbu nebo zvolit cestu mnohem levnější a přirozenější zejména formou volby vhodného krmiva. Preventivní opatření jsou uvedena na konci článku.

Lezici kocka

 

Jak poznat struvity a oxaláty

Pokud má kočka struvitové kameny, napoví vám její neobvyklé chování:

  • častá návštěva toalety
  • zjistíte, že se kočka dlouho nevyčůrala (obvyklé je močení 1 - 2krát denně)
  • snížení objemu moči - pokud používáte hrudkující stelivo, nacházíte menší hrudky
  • kočka se nadměrně olizuje u genitálií
  • namáhavé čůrání
  • močení mimo toaletu
  • změny nálad k horšímu - nevysvětlitelná agresivita, nevrlost, naštvanost
  • krev v moči
  • zvracení
  • zásaditá moč (nad 6,5) = struvity
  • moč je příliš kyselá (pod 6) = oxaláty

 

Jak otestovat moč

V lékárně koupíte pH papírky, jakmile se kočka vyčůrá, vložte co nejdříve papírek do tekutiny. Pro domácí diagnostiku či odběr moči pro veterináře můžete využít speciální stelivo, resp. sadu pro odběr moči. Pokud používáte dřevitou podestýlku, je možné vložit papírek přímo do hrudky. Stelivo nemění pH moči.

Druhou možností je použití speciálního monitorovacího steliva, které umí změřit pH a podle toho zbarví moč. Vy si pak hodnotu pH odečtete při porovnání barvy se škálou vyznačenou na obale steliva.

V případě, že se kočka nemůže vůbec vyčůrat (= nečůrala 24 hodin) nebo najdeme krev v moči, v první řadě běžíme k veterináři.

 

Vystrasena kocka

 

PŘÍČINY TVORBY KAMENŮ/ZÁNĚTU

Uvádí se tři příčiny tohoto onemocnění:

1) nedostatek tekutin

2) stres

3) a) Oxaláty: nadměrné vylučování vápníku v důsledku nedostatku pohybu/nadváhy. Pohyb stimuluje svalové úpony na kostech, což zabraňuje degenerativním změnám. Kočky s nadváhou jsou častěji postiženy oxaláty. Nadváha jde ruku v ruce s nedostatkem pohybu. Pak dochází k odvápňování kostí. K tomu může také docházet při krmení mléčnými produkty. Vápník spolu s oxaláty z krmiva vytvoří kameny.

3) b) Struvity: krmivo – složení negativně ovlivňující pH moči (obiloviny, sója), přemíra fosforu = ryby (a také hořčíku)

Nedostatek tekutin považujeme za zásadní. Podávání granulí samo o sobě onemocnění nezpůsobuje, problém nastává, pokud se k suchému krmivu nepije dostatek vody.

Boj se struvity

Struvity se dají léčit bez chirurgického zásahu. Volíme ze dvou možností:

  1. veterinární dieta zaměřená na rozpouštění struvitů
  2. obvyklé krmivo + pasta na rozpouštění struvitů

 + zvýšený příjem tekutin popsaný níže

Veterinář nasazuje také antibiotika, předpokládá totiž, že kameny jsou doprovázeny infekcí (napoví nám krev v moči). Pokud máme raději přírodní produkty, doporučuje se propolis v prášku. Dejte pozor na hojně prodávaný propolis v tekuté formě, ten obsahuje i pro kočku nebezpečný alkohol.

Diskutuje se vliv fosforu na tvorbu struvitů. Tento minerál je hojně obsažen v rybách. Proto volíme raději krmiva s nízkým obsahem ryby či úplně bez rybího masa.

V případě, že nechceme nic ponechat náhodě, zaměříme se na tzv. nízkominerální granule, tj. krmiva s nízkým obsahem popela/fosforu. Granule, jejichž hodnoty jsou nejpodobnější veterinárním dietám, najdete tady. Granule, které mají tyto hodnoty, obsahují málo rybího masa a k tomu v nich najdeme silně protizánětlivý mořský kril: Leonardo Senior, Nativia Castrated nebo Duck.

Pokud dáváte syrové maso, kupujte ho i s kostí, abyste zajistili vyvážený poměr vápníku (kosti) a fosforu (maso). Důležité je, aby kočka zvládla kosti pokousat, vhodné jsou tedy kuřecí krky, křídla nebo špalíčky. Kosti rozhodně nedrťte a nepodávejte vařené. Syrové maso, čistě masové kapsičky a konzervy kočičce pomohou s okyselením a ředěním moči.

Boj s oxaláty

Kalcium-oxalátové kameny (oxalát vápenatý, šťavelan vápenatý) je nutno vždy řešit s veterinářem, bývá nutná operace, jelikož tento typ kamenu nelze (dle dostupných zdrojů) rozpustit.

V případě oxalátů je potřeba ulevit ledvinám, protože právě zde vznikají. Volíme takovou stravu, aby neobsahovala příliš mnoho (zejména rostlinných) bílkovin. Na druhou stranu se snažíme o to, aby bílkoviny v krmivu byly kvalitní. Vyhýbáme se mléku, cukru a všemu, co zvyšuje cukr, tj. obilovinám a rýži. Někteří výrobci "nahánějí" procenta velkým množstvím obilovin, které se, stejně jako cukry, starají o vznik nadváhy.

Vyhledáváme krmiva s vyšším obsahem vlákniny (existují i krmiva s obsahem až 6 %), ta má také zeštíhlující účinky, v důsledku toho pak má kočička více chuti k pohybu.

S rozpouštěním vápníku nám pomohou vyšší dávky hořčíku. Hledejte vyšší dávky v krmivu, dávkování samotného hořčíku konzultujte s veterinářem.

Je také nutné zvýšit příjem tekutin, ředění zamezuje tvorbě kamenů.

Boj se zánětem

Zánět se projevuje podobně jako kameny. Že se jedná o zánět bez kamenů či písku, povrdí veterinář pomocí ultrazvuku. Strategie spočívá v nasazení antibiotik a zvýšení příjmu tekutin. Po dobrání antibiotik nasadíme probiotika, abychom obnovili tolik potřebnou přirozenou rovnováhu bakterií ve střevech. Příčinou zánětu je velmi pravděpodobně stres.

Jak zvýšit příjem tekutin

Je velmi důležité motivovat kočku, aby pila. Kočky zbožňují tekoucí vodu. Pořiďte jim fontánu nebo jim pravidelně pouštějte vodu z kohoutku - toto jsou nejspolehlivější metody.

Trochu kontroverzní je téma soli ve stravě. Přemíra soli škodí, slaná chuť však přiměje kočku, aby hodně pila. Ředění moči je u tohoto onemocnění naše priorita.

Příjem tekutin můžete efektivně zvýšit podáváním mokrého krmiva (kapsičky, konzervy) či syrového masa. Do mokrého krmiva můžete také ještě přidat vodu.

Ačkoliv je mléko zavrhováno jako nepotřebné a škodlivé, pravdou je, že kočkám velmi chutná. Doporučujeme ho jako součást diety, pokud nezabírá žádná z metod popsaných výše. Volíme samozřejmě speciální mléko pro kočky, které má snížený obsah laktózy a nebude tedy kočičce způsobovat trávicí obtíže.

Fontána Zolux

obrázek: Zolux

Co dělat se stresem

Velký podíl na vzniku močových problémů má stres. Ten může mít různé příčiny. Pro kočky je velice důležité pohodové soužití s ostatními členy domácnosti. Různé změny mohou způsobit nepříjemnou náladu. Pokud neznáme příčinu stresu nebo nemáme možnost ji odstranit, není třeba hned podléhat panice. Nabízí se hned několik možností:

  1. Doplňky stravy na zklidnění
  2. Posílení imunity pomocí doplňku stravy Canvit Immuno. Ten je kombinací prospěšných pivovarských kvasnic, vitamínů a minerálů. Z nich je důležitý zejména niacinamid, který výborně funguje proti stresu.
  3. Zajištění klidu pomocí pelíšku typu kukaň a jeho umístění na klidné místo.
  4. Produkty s feromony, které navozují pocit klidu.

 

PREVENCE

Kromě tipů, které najdete výše, je ještě dobré vědět:

Ideální pH moči by mělo být 6,2 - 6,5. Pořiďte si pH papírky a občas hodnotu změřte. Pokud se pH dostane mimo uvedené hodnoty, tipy na uvedení moči do normálních hodnot najdete výše.

Velice důležité je, aby kočka hodně pila. Pokud kočka pije málo a nedokážete ji přimět k většímu příjmu tekutin např. mokrou stravou či fontánou, můžete zkusit slanější krmivo. Není pak nutné se úplně vyhýbat soli v krmivu, ta totiž kočičku motivuje, aby více pila.

Zajistěte, aby měla kočka dostatek pohybu (oxalátové kameny). Pořiďte jí velké škrabadlo, postavte ho na atraktivní místo s bezva výhledem (např. k oknu či do středu bytu), hrejte si s mávátky či laserovým ukazovátkem. Velice se osvědčily také poličky na zeď. Umožněte kočičce běhat ve výškách, takové běhání má spolu se šplháním nejraději.

Může se to zdát úsměvné, ale udržujte čistou toaletu. Hlavně kocourci mají potřebu čistého záchůdku a pokud se jim WC nelíbí, může to vést ke stresu a zadržování moči.

Pokud očekáváte situaci, která by pro vaši kočku mohla být stresová, zajistěte kočce pohodu. Zejména v případě příchodu nového člena domácnosti doporučujeme kočičí feromony do zásuvky. Můžete využít také různé tabletky na uklidnění. Ty, které se běžně prodávají (tzn. i ty v naší nabídce), nemají žádné negativní vedlejší účinky, nejsou škodlivé. Silvestrovské oslavy, hlučné oslavy/návštěvy/rekonstrukce nemusejí být strašákem, pokud svoji kočičku dobře připravíte.

Jestliže je to možné, nechte kočce granule k dispozici po celý den. Kočka jí ráda po menších dávkách. Nebude se pak přejídat a často se napije.

Nedoporučujeme preventivní podávání diet na onemocnění močových cest. Tyto diety posunují pH moči a může se stát, že kamínky, proti kterým jsme chtěli bojovat, mít nebudeme, ale obdržíme místo nich zase jiné.

Ryba by neměla tvořit více jak 1/3 jídelníčku kočky (struvity).

Ačkoliv kočky zbožňují mléko a mléčné produkty (např. sýry, tvaroh, jogurt), je to pro ně strava nevhodná, která překvapivě může způsobovat odvápňování (oxaláty).

Pokud chcete být důslední, vyhledávejte krmiva s chelátovými minerály, které jsou lépe vstřebatelné. Přidané minerály, které nejsou označeny jako chelát, se mohou podílet na tvorbě kamenů. To se týká všech "kompletních krmiv". Doplňková krmiva (některé kapsičky, konzervy a pamlsky) nemají přidané minerály. Abyste předešli vzniku oxalátů, vyhněte se přidanému vápníku. To se týká zejména některých pamlsků "na kosti" nebo "na zuby".

Doporučujeme krmiva bez obilovin a sóji, nebo jen s nízkým obsahem obilovin, aby nezvyšovala pH moči, a s důvěryhodným složením, které jsme si ověřili na vlastních kočkách a o kterých máme skvělé reference také od našich zákazníků:

FirstMate - bez obilovin, bez soli, jednoduché složení pro co nejlepší stravitelnost a snášenlivost

Leonardo - velice chutné, s pečujícími komplexy na čištění zubů, pro posílení imunity, kontrola pH apod., má i receptury bez obilovin, obsahuje silně protizánětlivý mořský krill

N&D - velice chutné, vč. receptur bez obilovin

Taste of the Wild - výborná chutnost, bez obilovin, bez soli

Ze zkušeností víme, že kočky dlouhodobě krmené kvalitním krmivem (výše uvedené značky je možno bez obav střídat), které zároveň dostatečně pijí, nemají zdravotní problémy. Pokud se chcete na něco zeptat, nebojte se nás kontaktovat.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.